Dobre zapamätateľnú reklamu, ktorá by nás v poslednej dobe uchvátila natoľko, že rozhorčenie z prerušenia obľúbeného seriálu či filmu by išlo úplne do úzadia, hľadáme len ťažko. Aj keď sme vďaka technologickému pokroku svedkami vizuálne pôsobivých spotov, humor z nich kvôli všadeprítomnej hyperkorektnosti akosi zmizol, chýba im atraktivita a sloboda prejavu. A práve na tú v minulosti doplatilo niekoľko reklám, ktoré sa dostali na zoznam zakázaných. Prečo tomu tak bolo v prípade reklamy na T-Mobile, v ktorej bol hlavnou hviezdou herec Ivan Trojan?
Keď je cynický humor potrestaný
Reklamy, najmä na začiatku nového milénia, si získali nevídanú obľubu vďaka nevyberavému cynickému humoru, ktorý sa vryl do pamäti divákov. Tvorcovia na ňom však niekoľkokrát doplatili, píše portál prozeny.blesk.cz.
Chytľavá reklama na Fidorku s anjelsky krásnou dievčatkom sa premenila na odstrašujúci marketingový spot, ktorý podľa Rady pre vysielanie a televízne vysielanie porušil zákon o regulácii reklamy. Reklama vyzývala k detskému násiliu a spochybňovala morálku a výchovu.
Ikonická reklama Milana Šteindlera na farbu AntiRezin zase dostala kritiku za znevažovanie spoločenského postavenia seniorov, reklamný spot na T-Mobile z roku 2014 zase vyvolal pohoršenie u poľských susedov. Kde bol hlavný problém?
Škandalózna prezentácia poľských susedov
Herec Ivan Trojan si zahral hlavnú úlohu v reklame českého operátora. Ako učiteľ vedie svoju triedu na bežkách v zasneženom lese a keď mu zazvoní telefón, zrazu sa rozbije. Práve keď sa začne rozčuľovať, že je to sakramentský šmejd, objaví sa poľsky hovoriaci muž s fúzmi prezlečený za smreka a začne mu ponúkať nespočetné množstvo pochybných predmetov zo svojho kuriózneho prenosného obchodu. Nakoniec mu ponúkne na výmenu telefón, ktorý mu príde vhod. Samozrejme, až kým ho nevyskúša a nerozbije sa na kúsky. Keď ho chce vrátiť, hovoriaci strom akoby spadol zo zeme.
Ako zvyčajne, český operátor sa vo svojich reklamách spolieha na špecifický humor a istú dávku zveličovania, ale jeho susedia nie sú rovnakého názoru, za čo si vyslúžil vlnu kritiky v poľských médiách. „Dôrazne protestujem proti takýmto asociáciám, ktoré zjednodušujúcim a škandalizujúcim spôsobom prezentujú Poliakov,“ uviedla vtedy v liste vedeniu českej telekomunikačnej spoločnosti veľvyslankyňa Grazyna Bernatowiczová.
Následne vyzvala na okamžité stiahnutie spotu. Arbitrážny výbor Rady pre reklamu následne posúdil reklamu ako neetickú, čo viedlo k jej stiahnutiu z televízneho vysielania a z online komunikačných kanálov spoločnosti T-Mobile.
Spoznali ste ho?
Spoznali ste, kto stvárnil podvodníka z česko-poľských hraníc? Vtipnú úlohu stvárnil herec Jakub Žáček, absolvent DAMU študujúci pod vedením profesora Josefa Kroftu. Preslávil sa divadelnými úlohami v Divadle Archa, Divadle Minor a Divadle v Dlouhé a do povedomia divákov sa dostal najmä úlohami v televíznych seriáloch Comeback, Temný kraj, Svet pod hlavou a Sex O´Clock. Objavil sa však aj vo viacerých známych filmoch, ako napríklad Padesátka, Čertovské pero či Hodinárov učeň.