Slafkovský prekonal zápis Kotkaniemiho, Černák sa zranil

Slovenský hokejista v drese Montrealu Canadiens Juraj Slafkovský (vpravo) sa teší z gólu, ktorý strelil jeho spoluhráč Mike Matheson (uprostred) v zápase zámorskej NHL Montreal Canadiens - Toronto Maple Leafs v Montreale v sobotu 9. marca 2024. Zdroj: FOTO TASR/AP

Dokázal to ako prvý obranca, pred ním odohral duel s piatimi asistenciami len Mark Recchi (1. marec 2009 proti Calgary) a Martin St. Louis 18. novembra 2010 proti Philadelphii). K vysokému víťazstvu prispel gólom a asistenciou Anthony Duclair a oslávil tak debut v drese “Bolts” po výmene zo San Jose. “Počul som, že fanúšikovia skandovali ‘Duke’, čo ma potešilo. Nikdy by som si nepomyslel, že priaznivci Tampy budú toto kričať,” smial sa Duclair, ktorý si v rokoch 2020 – 2023 obliekal dres konkurenčnej Floridy.

Prvý zápas v drese Lightning odohral aj obranca Matt Dumba, ktorý prišiel z Arizony, ale nebodoval. Celý večer sa niesol v slávnostnej atmosfére, pred zápasom boli oslavy dvadsiateho výročia zisku prvého Stanley Cupu “bleskov” z roku 2004 a zároveň do klubovej Siene slávy uviedli Davea Andreychuka s Bradom Richardsom. Tampu doviedol v roku 2004 na vrchol súčasný tréner Flyers John Tortorella, ktorý po štvrtom inkasovanom góle v prvej tretine dostal za protesty od rozhodcov trest do konca zápasu a musel opustiť lavičku.

Šimon Nemec sa predstavil v tretej obrane New Jersey, Devils však doma nestačili na Carolinu 2:4. Nemec bol s časom 21:22 druhý najvyťažovanejší obranca “diablov”, ale nebodoval. Zaznamenal dve trestné minúty za hrubosť, keď sa dostal do šarvátky s Martinom Nečasom a mal jeden hit. K víťazstvu Hurricanes prispel gólom a asistenciou Teuvo Teräväinen.

Debut v drese Caroliny absolvoval po výmene z Washingtonu Jevgenij Kuznecov, ktorý odohral 13 minút a mal dve strely. Tridsaťjedenročný útočník absolvoval asistenčný program a odohral svoj prvý duel v NHL od 27. januára.

“Na ľade som nebol asi 50 dní, takže sa musím trochu adaptovať. Teším sa, že som späť, nepotreboval som extra motiváciu. Všetci ma prijali skvele, cítim sa dobre v novom prostredí. Verím, že sa do toho rýchlo dostanem,” povedal Kuznecov. Devils prehrali štyri z posledných piatich zápasov, na postup do play off strácajú šesť bodov.

Hráči Buffala triumfovali nad Edmontonom 3:2 po predĺžení a samostatných nájazdoch. Dosiahli tak prvé víťazstvo po troch prehrách, Oilers prehrali druhý zápas po sebe. Dve sekundy pred koncom predĺženia prekonal brankára Skinnera domáci obranca Owen Power. Video však odhalilo, že akcii predchádzal ofsajd a rozhodcovia vrátili hru o 20 sekúnd späť.