Slafkovský prekonal zápis Kotkaniemiho, Černák sa zranil

Slovenský hokejista v drese Montrealu Canadiens Juraj Slafkovský (vpravo) sa teší z gólu, ktorý strelil jeho spoluhráč Mike Matheson (uprostred) v zápase zámorskej NHL Montreal Canadiens - Toronto Maple Leafs v Montreale v sobotu 9. marca 2024. Zdroj: FOTO TASR/AP

Hokejisti Montrealu prehrali doma v noci na nedeľu v derby s Torontom 2:3. Slovenský útočník Juraj Slafkovský si pripísal dve asistencie, na konte ich má v tejto sezóne už 20. Pre zranenie nedohral duel obranca Tampy Bay Erik Černák, ktorý za pomoci spoluhráčov opustil ľadovú plochu v poslednej minúte druhej tretiny. Jeho tím zdolal Philadelphiu vysoko 7:0. Český útočník David Pastrňák strelil 40. gól, čisté kontá vychytali Igor Šesťorkin (NY Rangers) a Andrej Vasilevskij (Tampa Bay), hetrikom sa blysol Jonathan Marschessault (Vegas).

Slafkovský odohral v prvom útoku Canadiens 21:23 min a zaznamenal aj tri strely na bránu a päť „hitov.“ V štatistike plus-mínus mal na konte plus jeden bod a vyhlásili ho za druhú hviezdu zápasu. Canadiens otvorili skóre už v 36. sekunde, keď Slafkovský perfektnou krížnou prihrávkou našiel Colea Caufielda, ten uvoľnil Mikea Mathesona a obranca Montrealu zakončil akciu pekným blafákom. Toronto otočilo na 2:1, keď sa presadili Bobby McMann a Max Domi, v tretej tretine po prihrávke Slafkovského vyrovnal Alex Newhook.

O víťazstve Maple Leafs rozhodol necelých sedem minút pred koncom John Tavares. “V prvom rade musím zložiť poklonu pre ‘Habs’. Vyleteli na nás od začiatku a hrali naozaj dobre. Ukázali sme však našu odolnosť a charakter, v bránke nás podržal nás Samsonov. Je to veľké víťazstvo,” povedal pre nhl.com Domi, ktorý odohral v Montreale dve sezóny.

Slafkovský v prvých 103 zápasoch za Montreal nazbieral 43 bodov (17+26) a prekonal zápis Jesperiho Kotkaniemiho v počte bodov v tinedžerskom veku. Na čele tejto štatistiky je Mario Tremblay (66 bodov) pred Alexom Galchenyukom (50) a Petrom Svobodom (45). Montrealu patrí 14. priečka vo Východnej konferencii, Toronto je piate.

Černák nastúpil v druhej obrane Lightning, odohral 12 a pol minúty, ale 42 sekúnd pred druhou sirénou odišiel do šatne a do zápasu sa nevrátil. Po nevinnom strete s Owenom Tippettom si držal pravú nohu a z ľadu mu museli pomôcť spoluhráči. Tréner “bleskov” Jon Cooper nemal po zápase detailné informácie o zranení Černáka. Čisté konto vychytal Andrej Vasilevskij, obranca Darren Raddysh nazbieral päť asistencií a vyrovnal klubový rekord.