Kazy si spôsobujeme sami nesprávnou technikou. Budúca zubárka vysvetľuje, ako sa starať o zuby (rozhovor)

Reklama
Zdroj: Instagram/adriryzekova, Reprofoto Instagram/adriryzekova

Čo je zubný kameň?

Zubný kameň je stvrdnutý povlak. Pokiaľ ho dobre nevyčistíte, tak sa do neho zabudujú minerály, ktoré máme prirodzene v ústach a stvrdne. Niektorí ľudia nemajú v slinách veľa minerálov, a preto, aj keď majú povlak a nečistia ho, tak sa zubný kameň nevytvorí tak rýchlo. Jeho tvorbu ovplyvňujú strava a životný štýl, podporuje ho napríklad fajčenie či pitie kávy.

Je správne čistiť si zuby po každom jedle? Koľkokrát do dňa by sme si mali umývať zuby?

Čistenie zubov po každom jedle je kontraproduktívne. Úplne stačí čistiť si zuby dvakrát do dňa, vďaka slinám máme totiž aj prirodzenú očisťovaciu schopnosť. Naše sliny majú antimikrobiálny a antibakteriálny účinok, dokážu neutralizovať kyslé prostredie. Pokiaľ máme niečo medzi zubami, mali by sme si to vybrať pomocou špáradla, no nie je správne si po každom jedle umývať zuby. Po jedle sa nám zníži PH ústnej dutiny a ak by sme si okamžite čistili zuby, rýchlejšie si poškodíme zubnú sklovinu.

Ktoré pomôcky by sme mali využívať pri čistení zubov?

Kľúčové sú zubná kefka a medzizubná pomôcka. Všetky ostatné pomôcky sú navyše. Dokonca aj zubná pasta je iba doplnok, nič by sa nestalo, ak by sme si zuby umyli bez zubnej pasty. Dôležité je najmä mechanické odstránenie zubného plaku, o ktoré sa postará kefka s vodou.

Ľudia, ktorí nemajú dobre prístupné všetky miesta čisteniu a trpia napríklad stesnením zubov, by mali využívať aj iné pomôcky, napríklad single kefky.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Adriana Ryzeková (@adriryzekova)

Aká je správna technika umývania zubov?

Je niekoľko techník umývania zubov, neexistuje jedna správna či nesprávna. Najjednoduchšie sú krúživé pohyby pomocou kefky ohnutej do 45 stupňov medzi ďasnom a zubom. Sú aj stieravé či vibračné pohyby, no to sú zložité techniky. Pokiaľ ich neurobíte správne, budú neefektívne.

Odporúčate elektrické zubné kefky?

Samozrejme, je to dobrá investícia. Nie je to o tom, že elektronické kefky umývajú lepšie než manuálne. Je to skôr o efektivite. Posledná vec, ktorú sa mi chce večer robiť, je umývanie zubov. Elektronická kefka zuby vyčistí dobre, aj keď nemám správnu techniku. Mala by mať napríklad aj tlakový senzor, ktorý nám signalizuje, keď príliš tlačíme na zuby.

Možno predísť kazom alebo sú geneticky dané?

Kazy ani mikrobiálne osídlenie nie sú geneticky dané. Možno im predísť pravidelným čistením zubov. Tvorba kazov závisí od našej ústnej mikroflóry. Môžeme mať dokonalú dentálnu hygienu, no veľmi zlú ústnu mikroflóru s agresívnymi baktériami, ktoré tvoria kazy rýchlejšie. Zaváži aj hrúbka skloviny – čím je tenšia, tým rýchlejšie sa kaz vytvorí.

Je pravda, že zubný kaz spôsobujú sladkosti?

Nespôsobujú ho sladkosti, ale to, že sme si cukor na zuboch nedočistili. Závisí to aj od toho, aký cukor jeme. Napríklad baktérie nedokážu stráviť  xylitol a nevedia vytvoriť kyselinu, z ktorej vznikajú kazy. Naopak, štandardný cukor, akým je glukóza, vedia baktérie stráviť a vytvoriť kyselinu.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie