Zmeny klímy boli už v minulosti označené za hrozbu pre pestovanie kávy a surovín na výrobu piva. Ďalšou obeťou týchto zmien by sa mohla stať aj ďalšia položka na jedálničku: sladkosti. Ceny cukru ako komodity sú totiž na globálnom trhu najvyššie za posledných trinásť rokov a medzi príčinami rastu cien sú aj obavy z malej úrody kvôli rozsiahlemu suchu v Indii a Thajsku.
Očakávaný nárast cien
Rastúce globálne teploty podporujú suchá a ďalšie extrémne poveternostné javy ovplyvňujúce výnosy potravín vrátane cukru. Očakáva sa, že rok 2023 bude všeobecne potvrdený ako najteplejší rok v histórii. Zvýšenie cien sa už v mnohých krajinách začalo premietať do čokolády, cukroviniek a ďalších sladkostí.
Podľa amerického ministerstva poľnohospodárstva sa ceny cukru a sladkostí pre amerických spotrebiteľov v roku 2023 zvýšili o 8,9 percenta a tento rok sa očakáva nárast o 5,6 percenta, to je výrazne nad historickými priemermi.
„Extrémne počasie ovplyvňuje potraviny, pred rokom to bolo avokádo, teraz cukor. Klimatická inflácia je vec, ktorá sa zhoršuje,“ myslí si klimatický ekonóm z kolumbijskej univerzity Gernot Wagner. „Problémy v produkcii cukru navyše umocňuje hrozba obmedzenia vývozu z krajín produkujúcich cukor, ktoré si chcú udržať vlastné zásoby tejto komodity, a obmedzenia vývozu v brazílskych prístavoch,“ dodáva.
Najväčšie dopady na rozvojové krajiny
V Spojených štátoch cenu a množstvo dovezeného cukru ovplyvňujú mnohé predpisy a dôsledky pre americký trh tak budú menšie, než v niektorých iných krajinách. Vplyvy najviac pocítia rozvojové krajiny a malí poľnohospodári, domnieva sa vedec z Medzinárodného inštitútu pre výskum potravinovej politiky Joseph Glauber.
„Niet pochýb o tom, že ceny cukru sú veľmi vysoké a zostanú tak, kým nedôjde k zmierneniu javu El Niño,“ uviedol Glauber v narážke na periodický klimatický jav, ktorý má tento rok ešte zvýšiť globálne teploty.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)