V českom meste Cheb, v Karlovarskom kraji sa polícia zaoberá kurióznym prípadom. Skupinka mladíkov sa 8.mája rozhodla osláviť naozaj svojsky. Krátko po polnoci vliezli do fontány a okúpali sa. Avšak pritom poškodili sochu, informuje idnes.cz.
Partia mladých zrejme nevedela, že sú priamo v zábere bezpečnostnej kamery a tak na miesto bola ihneď vyslaná hliadka polície. Polícia zároveň informovala, že páchatelia sa rozutekali ešte pred jej príchodom, pretože zistili, že po ich čine zostala socha poškodená.
Dvoch mladíkov sa polícii podarilo chytiť neďaleko fontány a celý incident prebrala polícia Českej republiky. Na základe vyšetrovania bolo zistené, kto konkrétne z partie sa vo fontáne okúpal a poškodil sochu.„Policajti v súčasnosti čakajú na odborné posúdenie škôd,“ uviedol policajný hovorca Jakub Kopřiva.
Podľa reštaurátorov bude škoda zrejme vyčíslená na niekoľko desiatok tisíc korún českých, no odborníci budú mať predovšetkým plné ruky práce s opätovným uchytením sochy k podstavcu. Socha má po neuváženom konaní mládeže aj ohnutú kovovú kopiju.
K situácii sa vyjadrila aj hovorkyňa mesta Cheb Simona Liptáková, ktorá uviedla, že zhromažďujú potrebné podklady a celú vec budú riešiť aj s poisťovňou ako poškodenie majetku.
Originál sochy je v múzeu
Podľa Encyklopédie Chebu kamenná fontána v hornej časti námestia nahradila pôvodnú drevenú nádrž v roku 1523. V roku 1528 bola na jej vrchole postavená drevená polychrómovaná socha od maliara Mathesa.
Socha ozbrojeného muža zasvätená svätému Martinovi bola podobná chebskému tesárovi Barthovi, a preto ju hneď prezývali Mart-Barth-Tischler. V roku 1591 ju nahradila kamenná socha ozbrojeného Landsknechta od sochára Wolfa Henffa, ktorý za to dostal povolenie žiť a pracovať v Chebe.
Táto socha rytiera Rolanda, symbolizujúca mestské práva, dostala čoskoro chebské meno Wastl. V roku 1966 sochu reštauroval sochár Jožka Antek a v roku 1981 ju nahradila kópia od sochára Jiřího Živného. Originál chebského kamenného rytiera bol umiestnený do múzea.