Skrytí NEPRIATELIA vašich rastlín: TIETO škodce môže prehliadnuť aj SKÚSENÝ pestovateľ

rastliny, pestovanie, škodce
Ilustračný obrázok. Zdroj: Canva/valeriyhoncharuk, Getty Images/cinobi
Reklama

Na prvý pohľad môže vaša záhrada vyzerať úplne v poriadku – zdravé listy, rastliny rastú ako z vody, pôda je starostlivo upravená. Avšak pod povrchom sa môže skrývať neviditeľný problém, ktorý sa odhalí až vtedy, keď je už neskoro, píše Pravda.

Chrúst obyčajný: Bežný, no nebezpečný škodca

Chrúst obyčajný (Melolontha melolontha) je známy a pomerne veľký chrobák, ktorý dosahuje dĺžku až 30 milimetrov. Tento hmyz sa začína vyskytovať v záhradách koncom apríla a začiatkom mája, keď sa rozmnožuje a hľadá si vhodné miesto na svoj pobyt. Obľubuje najmä okraje listnatých lesov, no častokrát ho nájdete aj v záhradách, kde je aktívny predovšetkým za súmraku. Počas dňa sa ukrýva na listoch a konároch stromov. Aj keď dospelé chrústy môžu poškodzovať listy, väčšie nebezpečenstvo predstavujú ich larvy – pandravy. Tieto sa ukrývajú v pôde, kde spôsobujú skutočné škody, ktoré si všimnete až vtedy, keď vaše rastliny začnú nečakane chradnúť.

 

Pandravy: Skrytí ničiči koreňov

Po nakladení vajíčok do pôdy sa liahnu pandravy, ktoré majú charakteristické, zavalité telo ohnuté do tvaru písmena „C“. Môžu dorásť až do 65 milimetrov. Počas svojho 3- až 4-ročného vývojového cyklu sa pandravy živia koreňmi rastlín, čím spôsobujú ich pomalé, no isté poškodenie. Tieto škodce nepohrdnú koreňmi tráv, letničiek, zeleninových priesad, jahôd, kríkov, ba ani mladých stromčekov. Často ich nájdete aj v starostlivo udržiavanom trávniku. Chrúst obyčajný je najčastejšie rozšírený v oblastiach do 600 metrov nad morom.

 

Efektívne riešenie: Parazitické hlístice

Jedným z najúčinnejších spôsobov ochrany pred pandravami je použitie parazitických hlístic rodu Heterorhabditis megidis. Tieto mikroskopické organizmy, ktoré sú veľké len 0,6 milimetra, sa pohybujú v pôde a aktívne vyhľadávajú larvy chrústa obyčajného. Po aplikácii na prevlhčenú pôdu sa hlístice dostanú do tela pandráv cez tráviacu alebo dýchaciu sústavu. Za 48 hodín spôsobia ich úhyn. Po smrti pandravy sa hlístice vyvíjajú a rozmnožujú, pričom jedna samička môže naklásť až 1 500 vajíčok, z ktorých sa liahnu nové hlístice, ktoré pokračujú v boji proti škodcom.

Ako správne aplikovať hlístice?

Aplikácia hlístic je jednoduchá. Rozmiešajte ich vo vode a zalejte nimi miesta výskytu pandráv. Ideálne je to robiť pri teplote vzduchu nad 12 °C a teplote pôdy medzi 15 až 25 °C. Pôdu je nutné pred aplikáciou dôkladne navlhčiť, aby hlístice mohli voľne pohybovať. Na jeden štvorcový meter sa odporúča aplikovať približne 5 000 hlístic v jednom litri vody. Hoci sa to môže zdať veľa, jedno balenie obsahuje až päť miliónov hlístic, čo vystačí na pokrytie 10 metrov štvorcových.

 

Alternatíva: Baktérie

Okrem hlístic sú k dispozícii aj prípravky na báze baktérií, ktoré dokážu oslabiť alebo zničiť larvy chrústa. Avšak parazitické hlístice sa osvedčili ako najúčinnejšie, pretože sa cielene zameriavajú na škodcov a ich schopnosť rozmnožovania v pôde poskytuje dlhodobú ochranu.

Pandravy chrústa obyčajného síce zostávajú skryté pod povrchom pôdy, ich prítomnosť však môže mať dlhodobé následky pre vašu záhradu. Našťastie, s použitím parazitických hlístic môžete efektívne ochrániť svoje rastliny a predísť tak škodám, ktoré by mohli spôsobiť títo neviditeľní ničiči koreňov.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti