Žuvačka ako pomocník proti stresu či náhrada zubnej kefky? Vedci z Kalifornie varujú, že obľúbená sladkosť môže obsahovať stovky až tisíce častíc mikroplastov, ktoré pri žuvaní končia v našich telách. Prvá pilotná štúdia odhalila znepokojivé súvislosti. A to je len začiatok rozsiahlejšieho výskumu.
Žuvačka pod mikroskopom: Štúdia odhalila plastové riziko
Vedci z Kalifornskej univerzity (UCLA) sa rozhodli preskúmať bežnú súčasť každodenného života. Obľúbenú žuvačku. Výsledky ich štúdie, ktorú prezentovali na jarnej konferencii Americkej chemickej spoločnosti (ACS Spring 2025), ukazujú, že pri žuvaní sa do slín uvoľňujú stovky až tisíce mikroplastov. Tieto častice následne človek prehltne a dostávajú sa tak priamo do tela, informuje o tom Newsweek.
Autori štúdie zdôrazňujú, že ich cieľom nie je vyvolať paniku. „Nie je ešte isté, či sú mikroplasty pre človeka škodlivé, pretože neexistujú rozsiahle štúdie na ľuďoch,“ uviedol vedúci výskumu Sanjay Mohanty. „No vieme, že sme plastom vystavení denne – a práve to sme chceli preskúmať.“
Prvé výsledky sú varovaním: Plast v slinách, plast v orgánoch
V experimentoch odborníci testovali desať značiek žuvačiek. Polovicu prírodných, polovicu syntetických. Už pilotná štúdia ukázala, že plastové polyméry, ktoré sa v žuvačkách používajú ako prídavná látka, sa uvoľňujú do slín počas žuvania.
Vedci upozorňujú, že mikroplasty a nanoplasty sa stali takmer všadeprítomné – nachádzajú sa v potravinách, vo vode aj vo vzduchu. Doterajšie výskumy potvrdili ich prítomnosť v ľudskom tele. Boli nájdené v mozgu, pečeni, obličkách, placente, ale aj v semenníkoch. Odhady hovoria, že človek môže ročne prehltnúť desiatky tisíc mikroplastových častíc.
Žuvačka nie je ako iné potraviny
Podľa Mohantyho je žuvačka jedinečná tým, že obsahuje plast priamo ako súčasť receptúry. „Na rozdiel od iných potravín, kde sa mikroplasty dostávajú kvôli spracovaniu alebo obalu, pri žuvačke ide o zámerne pridaný plastový polymér,“ vysvetlil pre CNN.
V ďalšej fáze sa tím vedcov zameria na rozsiahlejší výskum a bude sledovať nielen množstvo mikroplastov, ale aj možné účinky na zdravie.
Aj keď žuvačky pôsobia ako neškodná každodenná rutina, nové vedecké poznatky naznačujú, že môžu byť zdrojom mikroplastového znečistenia organizmu. Hoci definitívne závery zatiaľ chýbajú, vedci odporúčajú zvýšenú opatrnosť, najmä pri dlhodobom a častom žutí.