fbpx

Školský rok sa končí a začínajú PRÁZDNINY. Ako reagovať na vysvedčenie?

Reklama
Na snímke odovzdávanie vysvedčení prváčikom. Zdroj: FOTO TASR/František Iván

Školský rok je na konci, čo znamená, že školáci prídu s koncoročným hodnotením domov. Lenže vysvedčenie nemusí vždy vyjsť podľa predstáv a koniec školského roka je pre niektorých školákov postrachom. Cítiť to aj na linkách pomoci. Reakcie rodičov sú pritom kľúčové. Vieš, čo povedať deťom aj pri zlých známkach?

Dnes dostane koncoročné vysvedčenie 489.187 žiakov základných škôl a 212.272 žiakov stredných škôl. Rovnako aj 25.235 žiakov špeciálnych základných škôl a 5884 žiakov špeciálnych stredných škôl.

Od soboty (29. 6.) sa pre školákov začínajú letné prázdniny. TASR o tom informovali z Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR.

Po prvýkrát si domov odnesie vysvedčenie aj 64.124 prváčikov. Práve toto obdobie môže podľa rezortu školstva priniesť deťom množstvo emócií – radosť z nadchádzajúceho leta, ale aj stres zo záverečných skúšok a hodnotení.

„Deti potrebujú cítiť, že majú podporu svojich rodičov, a že je v poriadku, ak sa im niečo nepodarí na prvý pokus. Je dôležité, aby vedeli, že ich hodnota nespočíva iba v známkach a školských úspechoch,“ uviedlo ministerstvo.

Odštartujú prázdniny

Od soboty sa pre školákov začínajú letné prázdniny, ktoré potrvajú do 1. septembra. Vyučovanie v školskom roku 2024/2025 sa začne v pondelok 2. septembra tohto roka. Oddych čaká aj takmer 40.000 učiteľov základných škôl a viac ako 19.000 pedagógov stredných škôl.

Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) vyjadril všetkým učiteľom a žiakom vďaku a obdiv za ich úsilie a odhodlanie. „Tento rok priniesol mnoho výziev, no vďaka vašej vytrvalosti a spolupráci sme ich úspešne prekonali. Žiaci, vaša snaha a túžba po poznaní nás všetkých napĺňa nádejou do budúcnosti. Učitelia, vaša obetavosť a oddanosť sú neoceniteľné a tvoria pevný základ nášho vzdelávacieho systému,“ skonštatoval.

Rodičia by mali byť obozretní pri darčekoch za vysvedčenie. Zásadnú rolu totiž zohráva to, prečo dieťa odmeňujeme.

„Či ideme dieťa podplácať – keď sa budeš dobre učiť, budeš mať odmenu – alebo či chceme podporiť dieťa, aby si budovalo sebadôveru, že niečo dokáže. V tejto podobe oceňujeme proces, ktorý dieťa prešlo, aby sa dostalo k známke,“ hovorí psychologička Anna Hubčíková, píše portál tvnoviny.sk.

Ak vysvedčenie nevyjde podľa predstáv, krik či tresty nie sú podľa psychologičky riešením. „Keď dieťa príde s horšími známkami, treba to brať tak, že je to priestor pre zlepšenie. Môžeme sa pozrieť na to, prečo sa mu nedarí, porozumieť, a následne zvoliť podporu a pomoc, ktorá mu pomôže zlepšiť sa v oblasti.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie