„Magnety sú pre deti zdrojom fascinácie a magnetické hračky môžu vyzerať ako lacný a veselý spôsob, ako deti zamestnať. Naliehal by som na rodičov, aby si boli vedomí nebezpečenstva spojeného s magnetickými hračkami. Jediný spôsob, ako môžeme zabrániť budúcim incidentom, je úplne zastaviť predaj týchto predmetov,“ povedal pre The Independent detský chirurg Simon Kenny.
Tiktokové výzvy môžu byť smrteľné
Mnohé výzvy, ktoré sa šíria na sociálnej sieti TikTok, sú pre maloletých nebezpečné. Zatiaľ čo Jacka incident s magnetickými guľočkami poznačil na celý život, dvaja neplnoletí chlapci sa, žiaľ, stali jeho obeťou.
Iba 13-ročný Jacob Stevens z amerického štátu Ohio zomrel na predávkovanie sa antihistaminikami. Podľa slov jeho otca došlo k tragickej nehode v čase, keď sa Jacob spolu so svojimi kamarátmi rozhodol splniť výzvu ,,Benadryl Challenge“. Jej cieľom je zhltnúť niekoľkonásobne väčšie množstvo lieku, ako je jeho odporúčaná dávka, aby si ,,súťažiaci“ vyvolali halucinácie, informuje Dnes24.sk.
„Na jeho telo to bolo priveľa,“ uviedol otec zosnulého chlapca po tom, čo Jacob dostal záchvat a stratil vedomie. Po šiestich dňoch zomrel na následky v nemocnici.
Otec zosnulého chlapca varuje ostatných rodičov, aby si pozorne všímali, čo robia ich deti na mobilných telefónoch. Dodáva, že by mohla existovať striktná veková hranica pre voľnopredajné lieky, ako aj pre používanie TikToku.
Druhou obeťou je 11-ročný nemenovaný chlapec z Českej republiky, ktorý sa zapojil do výzvy ,,Blackout Challenge“ vo februári tohto roka. Jej podstatou je, že sa deti škrtia rôznymi predmetmi a celý akt je pritom zdokumentovaný. Ako píše iDnes.cz, deti proti sebe súťažia v tom, ktoré z nich sa dokáže nechať škrtiť najdlhšie. Zvrátená výzva sa však skončila úmrtím, chlapcovi z Jičína už zdravotníci nedokázali pomôcť.