Škodcovia, ktorí majú v tvojej záhrade hostinu. Ochráň úrodu aj PRÍRODNÝMI prípravkami

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: Unsplash

Ako si poradiť s voškami, ideálne ekologickým spôsobom? Pomôžu ich prirodzení nepriatelia, teda lienka sedembodková a pestrica pruhovaná (hmyz podobný ose). K dispozícii sú aj postreky. Môžeš si niektorý z nich vyrobiť aj doma z bežne dostupných ingrediencií. Príroda ti poďakuje, pretože ju nezaťažíš toxínami. Pokiaľ tieto spôsoby nefungujú, nezostáva nič iné, než siahnuť k synteticky vyrobeným chemickým postrekom proti voškám, ktoré zoženieš v záhradkárskych predajniach.

Pokiaľ pestuješ kapustovité rastliny, postrachom sa určite stal mlynárik kapustový. Biele larvy tohto zdanlivo nevinného motýlika sa vyznačujú mimoriadnym apetítom. Ako sa s nimi vysporiadať? Ručný zber húseníc môže byť pri rozsiahlejšom napadnutí rastlín takmer nadľudskou úlohou. Efektívnejšie býva zakryť rastliny netkanými textíliami, aby sa k nim samičky tak ľahko nedostali a nemohli naklásť vajíčka, z ktorých sa liahnu nenažrané larvy. Tretím variantom sú postreky, opäť buď domáce výroby, alebo chemické.

Zemiaky, krumple, grule

Ak pestuješ zemiaky, najskôr ti pridáva vrásky na čele pásavka zemiaková, pruhovaný chrobák špecializujúci sa na rastliny z čeľade ľuľkovitých. Opäť pripadá do úvahy buď ručný zber – to v prípade, že ide iba o pár jedincov, alebo prírodné postreky, či do tretice insekticídy z obchodu.

Molice, malé biele mušky, ktoré sajú šťavu na spodných stranách listov, vedia potrápiť rastliny kapusty, fazule, paradajok i mnohých skleníkových plodín. Riešením je postrek. To isté platí aj o populácii skočiek repkových, ktorá okusuje listy kapustovitých rastlín.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie