„Skazený“ Západ im chutí. Talibanci študujú angličtinu a kupujú si drahé autá

Reklama
Ilustračné foto. Foto: Robert Kolesík - TASR

Devätnásťročný vojak Talibanu Abdul Mobin Mansor priznáva, že na mestský život so spoľahlivým prístupom k internetu sa zvyká veľmi ľahko. Spolu so svojimi kamarátmi s obľubou sleduje niekoľko seriálov vo vysokom rozlíšení. Páči sa im napríklad turecká kriminálka Údolie vlkov alebo juhokórejský seriál o princovi, ktorý musí podniknúť dobyvačné ťaženie do vzdialených krajín.

Mansor sníva o návrate na vidiek, ktorý hodnotí ako čistejší. Túži ale tiež, aby sa niektoré vymoženosti predsa len presunuli aj tam. „Dúfam, že tam dovtedy bude elektrina a ďalšie moderné zariadenia.“

Mladík je jedným z respondentov z radov islamistického hnutia, ktorí sa denníku The Washington Post zverili, že sa im život v Kábule páči čoraz viac. „Keď sme dobyli Kábul, sľúbili sme, že sa staneme lepšou verziou sebou samých,“ uviedol dvadsaťpäťročný Laal Mohammad Zákir, sympatizant Talibanu pracujúci na ministerstve financií. Aby mohol raz študovať v zahraničí, prihlásil sa do intenzívneho kurzu angličtiny.

Vzdelanie ako cestu k žiarivejším zajtrajškom spomínali aj ďalší respondenti. Niektorí z nich ľutujú, že sa namiesto chodenia do školy pridali k bojom. „Keby sme študovali, sedeli by sme teraz v kanceláriách,“ uviedol jeden.

Záujem o západné knihy a autá

Kurzami angličtiny, jazyku bývalých nepriateľov, sú teraz teraz zaplnené tými, ktorí prisahali vyhnať amerických vojakov. Talibanci si tiež kupujú západné motivačné knihy a rovnako ako obyvatelia Západu si aj oni robia selfie s pamiatkami, sledujú športové zápasy na vonkajších obrazovkách a chodia cez víkend do mestských zábavných parkov, uvádza Washington Post.

„Páči sa mi tento život,“ priznal Hasam Khan, ktorý oceňuje kurzy angličtiny a IT zručností, rovnako ako prístup k vode a elektrine. Vrátiť sa späť na vidiek už nemieni.

Aj obchodníci si všímajú zmeny. Podľa predavača okuliarov Tárika Ahmada Amachaila sa členovia Talibanu snažia prijať západnejší štýl života obyvateľov Kábulu. „Prišli z hôr, nerozumeli nášmu jazyku a nevedeli nič o našej kultúre,“ uvádza. Spočiatku odsudzovali hudbu, teraz mávajú rukou, keď si ju Afganci púšťajú v aute. Nosia tiež uniformy, ktoré sa nápadne podobajú tým, ktoré mali ich nepriatelia.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie