Nemecký mesačník Cicero zverejnil na webe internú korešpondenciu medzi tamojšími ministerstvami, ktoré vedú zástupcovia strany Zelených. Vyplýva z nej, že vysokí úradníci ignorovali pochybnosti o definitívnom odstavení jadrových elektrární.
Kľúčoví zamestnanci v úrade spolkového ministra hospodárstva Roberta Habecka a ministerka životného prostredia Steffi Lemkeovej (obaja Zelení) podľa médií zatajovali a zľahčovali pochybnosti o definitívnom odstavení posledných jadrových elektrární v Nemecku.
Podľa dokumentov, ktoré zverejnil mesačník Cicero, sa v rámci Habeckovho ministerstva ozývali hlasy, ktoré odporúčali odložiť ukončenie prevádzky troch posledných jadrových reaktorov, ale neboli vypočuté. Ministerstvo hospodárstva kritiku odmietlo.
Nemecko odstavilo posledné tri fungujúce jadrové elektrárne pred rokom. Pôvodne mali byť vyradené z prevádzky už na konci roka 2022, kvôli energetickej kríze sa ale termín o niekoľko mesiacov posunul. Výzvy opozície, aby sa elektrárne udržali v prevádzke dlhšie, vláda spolkového kancelára Olafa Scholza nevypočula.
Podľa zistení nemeckého časopisu napríklad zamestnanci Habeckovho ministerstva v návrhu memoranda z 3. marca 2022 tvrdili, že za určitých okolností by mohlo mať zmysel predĺžiť prevádzkovú dobu zostávajúcich jadrových elektrární do jari budúceho roka. Štátny tajomník Patrick Graichen, ktorý musel vlani z úradu odísť, však vraj tieto názory utajil.
„Vplyvové siete vo vnútri Strany zelených zjavne zmanipulovali rozhodnutie o predĺžení prevádzkovej doby nemeckých jadrových elektrární. Odborníci na ministerstve neboli takmer vypočutí a ich posudky boli ignorované alebo skreslené. To je škandál prvého poriadku, a to nielen pre vládu, ktorá vždy tvrdí, že obhajuje demokraciu a transparentnosť,“ tvrdí mesačník.
Oba úrady obvinenia odmietajú. Podľa ministerstva hospodárstva sa otázkou, či a do akej miery by predĺženie prevádzkovej doby troch nemeckých jadrových elektrární mohlo zvýšiť energetickú bezpečnosť, zaoberalo od vypuknutia ruskej vojny proti Ukrajine vo februári 2022. „Toto skúmanie bolo vždy otvorené a transparentné. Bezpečnosť dodávok bola v čase energetickej krízy vždy vedúcou zásadou všetkých rozhodnutí,“ tvrdí ministerstvo podľa webu Spiegel.
Posledné tri jadrové elektrárne, ktoré v Nemecku fungovali – Isar 2, Neckarwestheim 2 a Emsland – sú momentálne v procese demontáže, ktorá môže trvať až 15 rokov. O ukončení výroby elektrickej energie z jadra v Nemecku rozhodla v máji 2011 vláda konzervatívnej kancelárky Angely Merkelovej. Podnetom k tomu bola havária jadrovej elektrárne v japonskej Fukušime v roku 2011. Do tohto roku Nemecko produkovalo z jadra 25 percent elektrickej energie.