fbpx

Šíri sa vážne infekčné ochorenie. Situácia v tejto nemocnici je kritická, nemá už voľné lôžka

Fakultná nemocnica J.A Reimana Prešov bojuje s hepatitídou. Zdroj: TASR/František Iván, Freepik

Na východe Slovenska sa šíri žltačka. Situácia je kritická, počet infikovaných stále stúpa a nemocnica zažíva zlé chvíle.  Došli jej lôžka pre pacientov. Informuje portál regiony.sk.

Prešovská fakultná nemocnica má problém s nedostatkom lôžok, ktoré obsadzujú pacienti so žltačkou. Kapacita lôžok je naplnená a to vrátane pridania zhruba dvadsiatich lôžok z dermatovenerológie, píše web Korzár.

„Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana od vlaňajšej jesene eviduje zvýšený počet pacientov hospitalizovaných v súvislosti s výskytom hepatitídy typu A (VHA). Aktuálne je na infekčnom oddelení hospitalizovaných 55 pacientov s touto diagnózou, teda kapacita oddelenia je absolútne naplnená,“ uvádza hovorkyňa prešovskej fakultnej nemocnice Martina Pavliková.

Nemocnica preto požiadala o pomoc aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Prešove. Chce, aby sa na riešení tejto závažnej situácie podieľali aj ďalšie zdravotnícke zariadenia v regióne Prešovského samosprávneho kraja, inak túto kritickú epidemiologickú situáciu nezvládnu. Nemocnica sa obáva, že pacientov nakazených týmto vírusovým ochorením bude pribúdať.

Počet infikovaných rastie

Dňa 15.7.2024 boli na RÚVZ hlásené 3 nové ochorenia na VHA. Kumulatívne bolo k 15.7.2024 hlásených 154 ochorení na VHA od 15.5.2024.
V súčasnosti je v územnej pôsobnosti RÚVZ 7 aktívnych ohnísk VHA.

V okrese Sabinov je to viac (58), a to len v dvoch ohniskách – Jarovnice a Pečovská Nová Ves. Infikovaných majú aj okresy Humenné (11), Bardejov (154) či Michalovce (85). Z Prešova pochádza minimum pacientov. Zatiaľ ich najviac pacientov je od Starej Ľubovne. V meste predstavuje žltačka veľký problém.

„V piatok boli nahlásené dve nové ochorenia na hepatitídu typu A, celkovo je ich už vyše 150 a v okrese je sedem aktívnych ohnísk,“ uvádza sa na stránke Úradu verejného zdravotníctva.

Ako sa chrániť?

Kľúčové je dodržiavanie nariadeného očkovania vybraným osobám a nastavených protiepidemických opatrení v oblastiach nákazy.

Opatrenia. Zdroj: ÚVZ

Ochorenie sa medzi ľuďmi šíri veľmi ľahko úzkym kontaktom, ale napríklad aj dotykom kontaminovaného predmetu a môže sa ňou nakaziť ktokoľvek.

VHA tak veľmi jednoducho dokáže vyvolať epidémie, ktoré môžu trvať dlho, keďže inkubačná doba môže dosiahnuť až 50 dní.

 

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie