Ministerstvo kultúry SR predložilo do skráteného medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona o Slovenskej televízií a rozhlase. Nato sa však vzbúrilo viacero zamestnancov RTVS. Ministri však zmeny podporujú, no opozícia ich kritizuje. Ministerka kultúry Martina Šimkovičová sa vo štvrtok preto rozhodla návrh zákona verejne vysvetliť.
Na úvod tlačovej konferencie sa ministerka spýtala novinárov, že či je podľa nich na Slovensku všetko v poriadku. Poukázala na to, že v celosvetovom rebríčku dôveryhodnosti médií je Slovensko na 44. mieste dôveryhodnosti zo 46 hodnotených krajín. Nie je podľa nej v poriadku, že vo verejnoprávnom médiu sa cenzurujú isté názory. Poukázala aj na to, že Ľuboša Blahu (Smer-SD) nevpustili do RTVS.
Ministerka okrem toho tiež kritizuje, že súčasťou prijímacích skúšok na VŠMU boli dve zadania týkajúcich sa politikov. Jedným bol názor na ministerku Šimkovičovú a druhým zahranie etudy ohľadom Andreja Danka. „Skúste zistiť, novinári, či je to pravda,“ vyhlásila. Zároveň dodala, že návrh zákona je v súlade s Ústavou SR.
To, čo my chceme s RTVS, je dialóg. Uviedol to podpredseda NR SR Andrej Danko (SNS). Vláda podľa neho chce, aby RTVS dokázala byť konkurencieschopná a aby jej zamestnanci mali dobré platy. „RTVS by skončila bankrotom, keby ju štát neustále nedotoval,“ dodal s tým, že chcú, aby spravodajstvo bolo objektívne.
Chcú podľa neho stanoviť transparentné pravidlá pre externé firmy. Danko dodal, že nemajú ekonomickú dôveru v generálneho riaditeľa Machaja, pričom spomenul jeho osobný bankrot. Danko sa počas tlačovej konferencie pohádal aj s jedným zo zúčastnených, ktorý ho mal nazvať „debilom“.
Podľa ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (SNS) vládu primárne nezaujíma spravodajstvo ale vysielacia štruktúra RTVS. Podľa neho sa z RTVS stala „braková komerčná televízia,“ ktorá má veľmi nízku dôveryhodnosť ohľadom spravodajstva. RTVS označil za liaheň Progresívneho Slovenska. Novinárov sa spýtal, že či im nevadí, že aktuálneho šéfa RTVS Machaja zvolila predošlá koalícia.
Podľa generálneho tajomníka služobného úradu Ministerstva kultúry SR Lukáša Machalu nejde o zoštátnenie a ovládnutie televízie. Pri tvorbe návrhu zákona sa podľa jeho slov inšpirovali napríklad v nórskej, španielskej či talianskej schéme fungovania televízie. Programovú radu majú viaceré európske televízie, dodáva.
Súčasná inštitúcia by sa podľa návrhu zákona nemala rozdeliť, navrhuje sa však viacero zmien, okrem iného aj zmenu názvu (STaR). Riaditeľa by mala po novom voliť sedemčlenná rada zložená z troch nominantov ministra a štyroch zvolených v parlamente. Vzniknúť má aj programová rada, ktorej väčšinu volí Národná rada SR. Opätovne sa má zaviesť inštitút zmluvy so štátom. Návrhom zákona by sa mohol podľa premiéra Roberta Fica (Smer-SD) parlament zaoberať už v apríli. V RTVS je okrem iného podľa Fica potrebné sprísniť kontrolné mechanizmy.
Zamestnanci RTVS žiadajú stiahnuť návrh zákona
Zamestnanci RTVS žiadajú Ministerstvo kultúry SR, aby stiahlo navrhované zmeny zákona v súvislosti s telerozhlasom. Apelujú na spoločné vytvorenie prostredia pre celospoločenskú diskusiu o budúcnosti verejnoprávneho média ako garanta nezávislej novinárskej a kultúrnej tvorby.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)