Šimkovičová podala trestné oznámenie na spisovateľa: Hrozí mu až päť rokov väzenia za ohováranie

Reklama
Na snímke spisovateľ Michal Hvorecký (vľavo) a ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová (vplravo). Zdroj: TASR

Spisovateľ Michal Hvorecký tvrdí, že jeho varovania sa stávajú realitou. Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (SNS) podala trestné oznámenie na Hvoreckého v súvislosti s jeho komentárom uverejneným v Denníku N. Trestné oznámenie podala pre podozrenie z prečinu ohovárania.

Hvorecký sa vo svojom článku „Prírodu a kultúru zverili neofašistom“ publikovanom v októbri minulého roka vyjadril, že v štvrtej vláde Roberta Fica sa po prvý raz v histórii Slovenska nachádzajú dvaja neofašisti. Týmto komentárom otvorene pomenoval ministerku kultúry Šimkovičovú a ministra životného prostredia Tomáša Tarabu. „V texte sa zameriavam na rozhodnutie strán Hlas a Smer prijať do trojkoalície stranu SNS a na ľudí z krajne pravicovej a neofašistickej scény, ako sú Taraba a Šimkovičová,“ vysvetlil Hvorecký.

 

Upozorňuje na postupný rast vplyvu neofašistov v politike – od ich vstupu do parlamentu až po zisk ministerských pozícií. Kritizuje pritom ostatné politické strany za ich spoluprácu, čím ich de facto legitimizovali. Hvorecký v komentári vyjadruje obavy z potenciálneho vplyvu neofašistov na kultúrne inštitúcie a verejnoprávne médiá. Predpokladá, že môže dôjsť k obmedzovaniu slobody tvorby a šíreniu štátnej propagandy, podobne ako v Maďarsku a Poľsku.

Osobitne sa sústreďuje na Šimkovičovú, ktorej extrémistické názory považuje za hrozbu pre kultúrny sektor. Rovnako kritizoval aj Tarabu, ktorého vníma ako nebezpečenstvo pre ochranu prírody a boj proti klimatickým zmenám. Celkovo text vyjadruje hlboké znepokojenie nad smerovaním krajiny a možnými negatívnymi dopadmi na demokraciu, kultúru a životné prostredie v nasledujúcich štyroch rokoch.

 

Petícia s rekordným počtom podpisov

Hvorecký je jedným z iniciátorov druhej petície, ktorá žiada o odvolanie Martiny Šimkovičovej z postu ministerky kultúry. Doteraz ju podpísalo viac ako 187-tisíc ľudí. Petícia vznikla po kontroverzných odvolaniach riaditeľov Slovenského národného divadla (SND) a Slovenskej národnej galérie (SNG).

Spisovateľ sa verejne angažuje, moderoval aj protesty platformy Otvorená kultúra, na ktorých tisíce ľudí žiadali Šimkovičovej odchod z ministerstva.

Hrozba trestného stíhania za názory

Podľa Hvoreckého sa nezamýšľa o odškodnení, ale o reálnej hrozbe väzenia. Polícia už v auguste predvolala na výsluch aj umelkyňu Ilonu Németh, ktorá bola iniciátorkou prvej výzvy na Šimkovičovej odstúpenie.

Petícia „Na obranu kultúry“, ktorú organizuje Hvorecký, sa stala druhou najúspešnejšou v histórii Slovenska s počtom podpisov prekonávajúcim predchádzajúce rekordy. Argumentuje tým, že ministerka Šimkovičová neplní svoju úlohu na ministerstve a namieta proti jej konaniu voči kultúrnej a umeleckej komunite. Iniciátori petície vrátane výtvarníka Martina Šútovca, herečky Zuzany Fialovej a herca Richarda Stankeho zdôrazňujú potrebu posilniť kultúrny sektor, nie ho ničiť.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie