Aktuálne počasie na Sibíri bude mať výrazný vplyv na zimné mesiace v USA či Európe. Môžeme sa tešiť na konečne poriadne tuhú zimu?
Na Sibír už zavítala zima. S prichádzajúcou jeseňou sa nielen skracuje denné svetlo, ale na severnom póle sa objavuje aj čoraz menej slnečného svitu.
To sa v týchto dňoch prejavilo chladných počasím a výdatným snežením. Keďže má polárny vír počas tohtoročnej jesene slabšie prúdenie, masa studeného vzduchu v oblasti Sibíri môže spôsobiť ešte väčšie oslabenie vývoja polárneho víru v nadchádzajúcej zime, informuje iMeteo.sk.
Vďaka slabšiemu prúdeniu polárneho víru dôjde k vytvoreniu rozsiahlej pokrývky snehu nad Sibírou, čo môže mať za následok vývoj silnejšieho vysokotlakového systému. Štúdie dokazujú, že práve tento element ovplyvní polárny vír, ktorý odošle viac vertikálnej energie do stratosféry.
To znamená, že čím viac snehu pribudne na Sibíri v októbri v dôsledku slabého polárneho víru (polar vortex), o to väčší vplyv bude mať na vpád chladného vzduchu v zimnom období v USA či v Európe.
Momentálne sa nad Sibírou nachádza výrazne viac snehu než obyčajne. Rozsah snehovej periny presiahol rozlohu 10 miliónov štvorcových kilometrov, čo je pre dané ročné obdobie nezvyčajné a ide o tretiu najvyššiu hodnotu za posledné dve dekády.
Dlhšia prognóza v počasí predpovedá ďalšie výrazné sneženie na Sibíri, čo môže oslabiť a narušiť polárny vír a jeho cirkuláciu. Vír je tak náchylnejší na totálny kolaps, pretože systémy tlaku zosilnejú a energia stúpne nahor do stratosféry.
Tento proces sa nazýva náhlym stratosferickým otepľovaním, ktoré zapríčiní kolaps polárneho vortexu. Ak k nemu dôjde, v USA a v častiach Európy sa môžeme pripraviť na vpád masy studeného vzduchu a sneženia. Či a kedy sa tak udeje, je v túto chvíľu náročné predpovedať s úplnou istotou.