Siahate po rastlinných náhradách? Pre TOTO nemusia byť zdravšie než klasické mlieko

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: Freepik/freepik, Pixabay/BorgMattisson

Napríklad sójové mlieko malo viac bielkovín ako bežné mlieko – kravské mlieko malo naopak viac bielkovín ako väčšina alternatív.

Alternatívy mlieka vyrobené z mandlí, sóje, ovsa a ryže sú čoraz populárnejšie, no nová štúdia teraz ukázala, že tí, ktorí ich konzumujú iba náhrady, prichádzajú o niekoľko dôležitých živín, píše Science Alert.

Menší obsah bielkovín

Výskumníci z University of Brescia v Taliansku a University of Copenhagen v Dánsku skúmali účinky ošetrenia ultravysokou teplotou (UHT) na nutričnú kvalitu 10 rôznych alternatív rastlinného mlieka v porovnaní s dvoma druhmi bežného mlieka.

UHT ohrieva potraviny na teploty nad 140 °C, aby sterilizoval ich obsah a predĺžil trvanlivosť, ale v mnohých prípadoch môže spustiť aj chemické reakcie, ktoré ovplyvňujú nutričnú hodnotu potraviny.

„Väčšina rastlinných nápojov už má podstatne menej bielkovín ako kravské mlieko,“ hovorí potravinárska vedkyňa Marianne Nissen Lund z Kodanskej univerzity. „Proteín, ktorý je prítomný v nízkom obsahu, je potom dodatočne upravený pri tepelnom spracovaní.“

„To vedie k strate niektorých esenciálnych aminokyselín, ktoré sú pre nás neuveriteľne dôležité. Zatiaľ čo nutričný obsah rastlinných nápojov sa veľmi líši, väčšina z nich má relatívne nízku nutričnú kvalitu.“

Mliečne alternatívy prechádzajú významným spracovaním, aby sa rastlinné zložky zmenili na niečo podobné klasickému, napríklad kravskému mlieku. Tím hľadal produkty Maillardovej reakcie, ktoré vznikajú, keď sa aminokyseliny a rôzne cukry dostatočne zahrievajú.

Tie môžu ovplyvniť nutričnú hodnotu bielkovín znížením dostupnosti kritických aminokyselín. Zatiaľ čo zmesi boli rôzne – napríklad sójové mlieko malo viac bielkovín ako bežné mlieko – kravské mlieko malo naopak viac bielkovín ako 8 z 10 alternatív. Ba čo viac, obsah aminokyselín bol väčšinou vyšší práve pri kravskom mlieku.

Spracované potraviny jedzme v malej miere

Zistilo sa, že niektoré alternatívy obsahujú príslušné zlúčeniny, aj keď v množstvách, ktoré nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo. Tieto chemikálie zahŕňali karcinogén akrylamid a reaktívnu látku hydroxymetylfurfural.

„Boli sme prekvapení, keď sme našli akrylamid, pretože sa zvyčajne nenachádza v tekutých potravinách,“ hovorí Lundová. „Pravdepodobným zdrojom karcinogénu sú pražené mandle použité v jednom z produktov.“

Vedci dodávajú, že je potrebné zrealizovať ďalšie výskumy v prípade rastlinných náhrad a dodávajú, že zistenia neznamenajú, že „jeden druh mlieka je najlepší a všetkým ostatným sa treba vyhnúť“.

Výskumníci však chcú zvýšiť povedomie o potenciálnom nutričnom nedostatku v rastlinných alternatívach a možno pridať viac nutričných informácií na obaly. Ich všeobecnou radou je zamerať sa na potraviny a nápoje, ktoré boli spracované len v malej miere, a pripraviť si čo najviac vlastného jedla.

„V ideálnom prípade by zelený prechod v potravinárskom sektore nemal byť charakterizovaný tým, že vezmeme rastlinné zložky, spracujeme ich, a potom budeme predpokladať zdravý výsledok,“ hovorí Lund.

„Aj keď tieto produkty nie sú ani nebezpečné, ani vyslovene nezdravé, často nie sú ani pre nás zvlášť výživné,“ dodala na záver.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie