Dlhotrvajúca únava, podráždenosť, kŕče a tiky. Poznávaš sa? Možno ti práve teraz cuká oko a ty nevieš, čo s tým. Ide o typický príznak nedostatku horčíka, informuje portál mojezdravi.cz.
S príchodom pekného počasia by sme mali cítiť viac energie a tešiť sa na každý deň. To sa ale nestalo, namiesto toho len hľadíme z okna a nič sa nám nechce. Príčina môže byť jednoduchá – niečo nám chýba. Čo to môže byť?
Ako sa prejaví nedostatok horčíka?
Nízku hladinu horčíka má podľa výskumov až tretina našej populácie, čo nie je málo. Jeho vstrebateľnosť tiež nie je úplne ideálna a udáva sa, že naše telo dokáže vstrebať iba 30 % horčíka obsiahnutého v potravinách. Nedostatok horčíka sa prejaví symptómami, ktoré ti nemôžu uniknúť, ak svoje telo poznáš a nepodceňuješ jeho signály. Patria medzi ne:
- stres,
- podráždenosť,
- únava.
- nespavosť,
- svalové kŕče,
- búšenie srdca,
- lámavosť nechtov,
- vypadávanie vlasov,
- vznik obličkových kameňov alebo hemoroidov,
- tik očného viečka,
- častá chuť na čokoládu.
Na čo je dobrý horčík?
Horčík zastavuje astmatické záchvaty (uvoľňuje prieduškové svalstvo) a tiež pôsobí ako antihistaminikum (prirodzene redukuje hladinu histamínu). Má upokojujúce účinky na celé telo. Je nevyhnutný pre činnosť enzýmu, ktorý znižuje „zlý“ cholesterol LDL, znižuje triglyceridy a zdvíha „dobrý“ cholesterol HDL. Aktuálne správy hovoria aj o nezanedbateľnom pozitívnom pôsobení horčíka na pamäť, plasticitu mozgu, stareckú demenciu, dĺžku života či zelený zákal.
Pozitíva horčíka
„Horčík patrí medzi minerálne látky, ktorých prínos pre organizmus sa znova a znova skúma, objavujú sa nové informácie, ktoré dopĺňajú tie staršie a ukazujú, že horčík zasahuje do množstva zdravotných oblastí. Vedelo sa, že horčík je veľmi dôležitý pre enzymatické reakcie, napomáha fungovaniu svalov a nervov, udržuje stabilný srdcový rytmus a má vplyv aj na funkciu imunitného systému.
Zlepšuje aj využitie kyslíka v nervových bunkách, tým odďaľuje únavu a pomáha udržať pozornosť. V súčasnosti tiež výsledky klinických štúdií dokazujú pozitívny vplyv horčíka na zníženie rizika vzniku diabetu 2. typu. Samostatnou oblasťou je veľká debata o tom, ktorá z minerálnych látok je dôležitejšia pre prevenciu osteoporózy, či vápnik alebo horčík, pričom výstupy z klinických štúdií sú veľmi zaujímavé,“ uvádza RNDr. Pavel Suchánek.
Ktoré potraviny obsahujú horčík?
Z ovocia obsahujú horčík banán, datle, sušené marhule. Zo zeleniny ho nájdeš v artičokách, špenáte, šošovke, hrachu. Spoľahnúť sa môžeš aj na čokoládu, mandle a kešu oriešky, pomarančovú alebo mrkvovú šťavu a červené víno. Nájdeš ho aj v tuniaku a zubáčovi. Horčík prijímaný potravou však spravidla nestačí a môže byť ťažko vstrebateľný, pri jeho nedostatku je preto vhodné ho dodávať telu vo forme potravinových doplnkov.