(Článok pokračuje na ďalšej strane)
To znamená, že dovozcovia, vrátane pražiarov kávových zŕn ako Lavazza, musia vykonávať dôkladné kontroly všetkých svojich dodávateľov. Musia tiež vykonať hodnotenie rizík a nezávislé audity, podľa rád, ktoré zverejnila mestská právnická firma White & Case. Pán Lavazza tvrdí, že už len prvý krok, digitálne mapovanie veľkosti farmy pomocou satelitných koordinátov, bude pre mnohých producentov v rozvojovom svete nemožný.
„Mnohí farmári nepoznajú hranice svojej farmy, nemajú možnosť vložiť do systému geo-satelitné koordináty. Farmár v Etiópii nemá žiadnu predstavu o hraniciach farmy. Mnohí z nich zbierajú kávu, fantastickú kávu, najlepšiu na svete, z divokých lesov,“ povedal Lavazza.
Spoločnosti, ktoré porušia pravidlá o odlesňovaní, riskujú pokutu vo výške 4% svojho obratu v EÚ za každé porušenie. V prípade Lavazzy by to predstavovalo 120 miliónov eur za každú pokutu.
V súčasnosti podnik väčšinu svojho praženia vykonáva na kontinente a túto kávu zasiela po celom svete, s malým dodatočným zariadením v USA. Pán Lavazza však naznačil, že by mohol otvoriť ďalšie pražiace závody mimo EÚ, aby sa vyhol novým nariadeniam. Povedal: „Možno Spojené kráľovstvo, ak nebude prijímať podobné nariadenie, alebo USA, alebo Čína. To znamená, že európsky trh sa teraz zmenší v rozsahu a prioritách.“
Zdroje blízke Európskej komisii zľahčovali tieto obavy, pričom naznačovali, že hodnota kávy získanej z divokých lesov je malá a že bezplatná technológia na mapovanie koordinátov je ľahko dostupná.
Hovorca komisie upozornil, že výskum publikovaný v časopise Nature zistil, že samotné odlesňovanie predstavuje hrozbu pre divoké kávové druhy.
„Regulácia EÚ je pro-podnikateľská. Odlesňovanie je hrozbou pre podnikanie – vrátane kávy. Návrh Komisie na EUDR bol pripravený po verejnej konzultácii, ktorá získala približne 1,2 milióna príspevkov. V tomto kontexte drvivá väčšina zainteresovaných strán (obchodné združenia a mimovládne organizácie) podporila povinný režim náležitej starostlivosti.“