Dnes popoludní sa očakávajú intenzívne búrky, ktoré budú spôsobovať škody na východe Slovenska. Preto Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahy.
Počasie na našom území ovplyvňuje naďalej zvlnený studený front. Už počas noci priniesol početné búrky, ktoré zasiahli takmer celé územie, informuje portál imeteo.sk.
Po ranných a nočných búrkach sa vzduch po vyjasnení začal labilizovať a v hornatých oblastiach stredného Slovenska už okolo poludnia vznikajú nové búrky. Ich počet bude postupne narastať a rovnako aj ich intenzita.
Hrozia supercelárne búrky
Počas popoludnia hrozia supercelárne búrky. Dôvodom je dostatok vlhkosti, nestabilita prostredia a predovšetkým vhodná dynamika.
Po prechode frontu pozorujeme na východe Slovenska stále južný vietor v spodných vrstvách ovzdušia, pričom s rastúcou výškou sa postupne stáča na západný.
V kombinácii s veľmi silným výškovým prúdením sú to priaznivé podmienky pre vznik rotujúcich výstupných prúdov, čo naznačuje vznik supercelárných búrok.
Prípadné supercely by mali vznikať už vo východnej časti stredného Slovensku a pohybovať sa budú smerom na východ.
Čím východnejšie sa presunú, tým by ich prejavy mali byť intenzívnejšie, a to hlavne kvôli spomínanému stáčaniu vetra s rastúcou výškou, nazývanému aj „strih vetra“. Búrky budú prinášať najmä intenzívny lejak, ktorý môže aj za krátku dobu spôsobiť lokálne záplavy.
Okrem lejaku budú hlavným nebezpečným prejavom krúpy, ktoré môžu byť aj väčšie. Pri výraznejších búrkach sa bude vyskytovať aj silný nárazový vietor, ktorý môže vyvracať stromy.
Platí výstraha 2. stupňa
Do 20.00 h platí pre východné Slovensko, ale aj región Gemera a Horehronia výstraha 2. stupňa.
Meteorológovia upozorňujú na možný výskyt silných búrok spojených s lejakom s úhrnom zrážok 30 – 50 milimetrov v priebehu 30 minút i nárazmi vetra, ktoré môžu dosiahnuť 70 – 95 kilometrov za hodinu, taktiež i s krúpami.
„Intenzita sprievodných javov je nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia materiálnych škôd vysoká. Predstavujú veľké nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, môžu byť obmedzené až znemožnené ľudské aktivity a pohyb osôb,“ varuje SHMÚ.
V južných a severných okresoch stredného Slovenska ostáva do večera v platnosti výstraha pred búrkami prvého stupňa.
Rovnako naďalej platí pre väčšinu povodia Dunaja na Slovensku najnižší stupeň hydrologickej výstrahy pre možnú povodeň z trvalého dažďa. V južnej časti okresu Nové Zámky je vydaný druhý stupeň hydrologickej výstrahy. Na stanici Štúrovo prekročil tok Dunaja hranicu druhého stupňa povodňovej aktivity.
Výstrahy sa týkajú aj juhozápadu
Na juhozápade platia výstrahy pred búrkami s prudkým lejakom, v okresoch Šaľa a Galanta je výstraha do 19.00 h zvýšená na druhý stupeň.
Zvýšená výstraha pred búrkami s intenzívnymi zrážkami platí do 20.00 h aj pre východnú polovicu krajiny vrátane Liptova, Horehronia a Gemera. V tejto súvislosti vydal SHMÚ výstrahu druhého stupňa pred prívalovými povodňami pre okresy Gelnica, Spišská Nová Ves a Bardejov. Platí tiež do 20.00 h.