fbpx

Shell musí riešiť rebéliu investorov: Žiadajú ambicióznejšiu klimatickú stratégiu

Ilustračné foto. Zdroj: X/Rifnote

Vedenie ropnej spoločnosti Shell sa musí vysporiadať so vzburou svojich akcionárov. Tým sa nepáči firemná klimatická stratégia, ktorá je podľa nich málo ambiciózna. Dvadsaťsedem investorov preto predstavenstvo podniku žiada, aby strednodobé ciele boli ambicióznejšie a zodpovedali záverom Parížskej dohody z roku 2015.

Dvadsaťsedem investorov, ktorí s klimatickými ambíciami firmy Shell nesúhlasia, dohromady držia asi päť percent všetkých emitovaných akcií. Radí sa medzi nich aj britský dôchodkový fond National Employment Savings Trust, v ktorom sporí skoro štvrtina britských zamestnancov. Informoval o tom britský denník The Guardian.

Prijatú rezolúciu niekoľkých kľúčových investorov podporila aj francúzska spoločnosť Amundi, ktorá spravuje aktivita v hodnote dvoch biliónov eur. Medzi podporovateľov sa však radí aj ďalšia dôchodková spoločnosť Scottis Widows, správcovia aktív Rathbones Group, Candriam alebo Nest.

„Spoločnosť Nest túto iniciatívu podporuje. Naliehavo žiadame spoločnosť Shell, aby pre znižovanie emisií stanovila vierohodnejšie ciele. Tým by vedenie podniku zároveň ukázalo, že mu na ropnom trhu patrí vedúce postavenie. Bolo by zrejmé, že to s prechodom na udržateľnejší spôsob podnikania myslí vážne. Spoločnosť Shell by tým zároveň mohla zohrať dôležitú úlohu vo vytváraní skutočných zmien,“ uviedla za spoločnosť Nest Diandra Soobiahová, ktorá stojí na čele sekcie pre zodpovedné investovanie.

Rozhodne sa v máji

Mark van Baal, zakladateľ klimatickej iniciatívy Follow This, sa domnieva, že podpora tejto výzvy v čase porastie. O osude firemnej klimatickej stratégie však rozhodne ešte len májové valné zhromaždenie. Odborníci ale očakávajú, že podobne ako v minulom roku by mohla veľmi búrlivá.

Van Baal zároveň dodáva, že ropná spoločnosť Shell bude podľa neho do budúcnosti čeliť stále znateľnejšiemu odporu klimatických aktivistov a eticky orientovaných investorov. Dôvodom sú podnikové plány na ťažbu ropy a plynu do konca tohto desaťročia, ktoré nie sú dostatočne ambiciózne.

Shell však už teraz čelí stále väčšiemu počtu klimatických sporov. Patrí medzi ne napríklad aj príkaz holandského súdu znížiť emisie z ťažby ropy a plynu o 45 percent do roku 2030. Firma sa musí vysporiadať aj so žalobou ekologickej organizácie ClientEarth, ktorí sa počas minulej jari obrátili na najvyšší súd v Anglicku.

Shell v roku 2022 vykázala rekordný ročný zisk vo výške 40 miliárd dolárov (čo je v prepočte vyše 36 miliárd eur). Išlo hlavne o dôsledok obrovského nárastu cien energií i fosílnych palív, ktorý súvisel okrem iného aj s vojnou na Ukrajine. Hospodárske výsledky za rok 2023 ešte nie sú k dispozícii.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie