Teraz sa ale ukazuje, že Rusi tieto praktiky vo veľkom exportujú aj na okupovanú Ukrajinu a podľa ukrajinských štátnych zástupcov, ktorí vyšetrujú sexuálne násilie a zneužívanie v rámci konfliktu, navyše všetky dostupné dôkazy naznačujú, že ide o zámernú taktiku.
Medzi príbehmi o skúsenostiach so sexuálnym násilím v tejto fáze vojny prevažujú mužské obete. Napríklad v poslednej výročnej správe Bezpečnostnej rady OSN o sexuálnom násilí v súvislosti s konfliktami sa uvádza, že v roku 2023 bolo na Ukrajine zdokumentovaných 85 prípadov, ktoré sa týkali 52 mužov, 31 žien, jedného dievčaťa a jedného chlapca.
Reálne číslo je však pravdepodobne oveľa vyššie. Len málo mužov o svojom utrpení verejne prehovorilo, a tieto zločiny tak často zostávajú neohlásené kvôli stigme a hanbe, ktoré sú s nimi spojené. Skutočné štatistiky by sme sa teda nikdy nemuseli dozvedieť.
Súčasť taktiky
Redakcia CNN hovorila s niekoľkými mužmi, ktorí zažili podobné veci ako Sivak. Ich príbehy tak podľa stanice „spolu zachytávajú to, čo odborníci opisujú ako systematické a pokračujúce používanie sexuálneho násilia zo strany Ruska v okupovaných oblastiach v rámci jeho snahy prinútiť ukrajinský ľud k podriadenosti“.
„Vidíme to stále dookola v rôznych okupovaných regiónoch. Používajú rovnaký spôsob páchania sexuálneho násilia, rovnaký spôsob ponižovania, rovnaký spôsob, ako to svojim obetiam vysvetľujú,“ hovorí Anna Sosonská, ukrajinská prokurátorka a vedúca oddelenia sexuálneho násilia v súvislosti s konfliktami na ukrajinskej generálnej prokuratúre.
Potvrdila, že značný počet zdokumentovaných trestných činov sexuálneho násilia zo strany ruských vojakov bol spáchaný na mužoch, pričom najčastejšie išlo o praktiky zahŕňajúce elektrický prúd a genitálie.
Ukrajinskí prokurátori zaznamenali aj prípady, keď Rusi znásilňovali alebo sa pokúšali znásilniť svoje obete za použitia predmetov, ako je obušok, rúrka, fľaša, násada od lopaty, palica a pero.
Cesta za spravodlivosťou
Znásilnenie a sexuálne násilie predstavujú vážne porušenie Ženevských dohovorov a môžu predstavovať vojnový zločin. Ak by navyše boli páchané plošne a systematicky, podľa Rímskeho štatútu Medzinárodného trestného súdu (ICC) ide tiež o zločin proti ľudskosti.
Rusko však vinu odmieta.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)