fbpx

Sexuálna úzkosť vnáša chlad do spální a ničí vzťahy. Skúste žiť viac offline

Ilustračná fotografia. Zdroj: freepik.com

Tento počin si dokonca vyslúžil svoj špeciálny termín – phubbing (pozn. red.: správanie, kedy človek prehliada svoje okolie a namiesto toho sa venuje svojmu mobilnému telefónu je nielen postrachom lásky, ale aj iných medziľudských vzťahov). Ničí partnerstvo, narúša súkromie a je zdrojom úzkostí a iných psychických problémov.

Strach zo zlyhania

Čoraz častejšie sa v tejto súvislosti skloňuje pojem sexuálna úzkosť. Vyvolávajú ju napríklad obavy z nedostatočného výkonu, strach z odmietnutia či prehnanej predstavy o tom, ako má skvelý sex alebo dokonalé telo vyzerať. Odborníci z radov sexuológov, psychiatrov a terapeutov označujú za jedného z hlavných vinníkov poklesu sexuálnej aktivity práve internet, ktorý nám podsúva nereálne vzorce a ideály, ktoré nás zbytočne stresujú. Potom je ľahšie sa radšej sexu vyhnúť, než riskovať možné sklamanie.

Zahoďte mobil, začnite žiť

Ako z bludného kruhu von? Nie je to ľahké. Zaužívané vzorce je ťažké meniť, a tak mnohí z nás namiesto riešenia problému volia cestu popierania. Pritom dlhodobý pocit frustrácie môže zásadne narušiť vzťahy a osobné šťastie.

Sexuálnej úzkosti môžete skúsiť vzdorovať aj bez odbornej pomoci. Obmedzte radikálne čas, ktorý trávite na internete alebo s mobilom v ruke, prejdite na digitálny detox. Získaný čas venujte sebarozvoju, vlastným koníčkom, partnerovi aj relaxácii.

Ak sa výsledky nedostavia alebo sú vaše problémy vážnejšieho charakteru, vyhľadajte profesionálnu pomoc. Spoľahnúť sa môžete najmä na kognitívne behaviorálnu terapiu, ktorá si poradí nielen so sexuálnou úzkosťou, ale aj ďalšími psychickými problémami.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie