fbpx

Sex, sledovanie futbalu, objatia, hudba aj nákupy. Vedci odhalili, čo všetko nás robí šťastnými

Ilustračné foto. Zdroj: FREEPIK

Odpoveď na to, čo u ľudí vyvoláva pocit šťastia a slasti, hľadali aj vedci. Zamerali sa na každodenné aktivity, ich rebríček dopadol prekapivo.

Povinnosťami preplnené dni dávajú ľuďom len málo priestoru vôbec premýšľať, čo im prináša pravé potešenie, pocit šťastia a slasti, nieto si tú či danú konkrétnu radosť dopriať. Pritom to nie je len sex a jedlo, čo človeka robí šťastným, hoci vedci a psychológovia tieto dve vášne často radia na popredné miesta.

Nedávna štúdia od University of Canterbury na Novom Zélande definovala 10 každodenných činností, ktoré ľuďom navodzujú to najväčšie potešenie a pocit šťastia. Ako už bolo spomínané, na prvom mieste sa umiestnil sex či vzájomné dotýkanie a maznanie.

Ľudia vášeň a sex milujú, a pokiaľ počas toho ešte dokážu dosiahnuť orgazmus, často tento pocit hodnotia ako najpríjemnejší zo všetkých. Koľko sexu však vedie k dlhodobej spokojnosti? Možno vás to prekvapí, ale ideálna frekvencia sexuálnych interakcií je raz týždenne. Ani menej, ani viac.

Štúdia z roku 2015 publikovaná v časopise Social Psychological and Personality Science, ktorá pracovala s informáciami od 30-tisíc ľudí, to doložila nasledovne: „Vedci v rámci tejto práce skúmali vzťah medzi tým, ako často sa páry podľa svojich slov venovali sexu, a uvádzanou úrovňou pocitu šťastia. Došli pri tom k záveru, že najšťastnejšie boli tie páry, ktoré mali sex raz týždenne. Tie dvojice, ktoré sa mu oddávali dvakrát, trikrát alebo viackrát týždenne, neboli o nič šťastnejšie. A ľudia, ktorí si užívali sex menej ako raz týždenne, potom vykazovali výrazne nižšiu úroveň šťastia.“

Na gól niekedy mozog reaguje ako na sex

Zatiaľ čo viaceré prieskumy zaraďujú na druhé miesto rebríčku jedlo, novozélandskí vedci tu majú pitie alkoholu a s ním spojené pocity eufórie, zníženie úzkosti či uvoľnenie sociálnych interakcií.

Na tretej priečke sa umiestnilo dobrovoľníctvo. Človek je tvor sociálny a práve služba a pomoc ostatným ho prirodzene napĺňa dobrým pocitom. Dobrovoľníctvo znižuje stres a uvoľňuje dopamín, teda hormón motivujúci robiť človeka to, čo vyvoláva dobré pocity. Služba druhým prináša aj pocit zmyslu a uznania, čo vo finále vedie tiež k zníženiu stresu. Aby to však dobre fungovalo, treba dobrovoľníctvo nebrať ako povinnosť.

Štvrté miesto patrí meditácii. Duchovné uvoľnenie aktivuje hladiny hormónov dopamínu (neuroprenášač potešenia), serotonínu (neuroprenášač šťastia) a GABA (neuroprenášač pokoja). Niektoré štúdie však na túto pozíciu obsadzujú sledovanie športového zápasu.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie