fbpx

Sex, krv a lesbické scény v nemeckej opere: Šokovaných divákov museli kriesiť lekári

Zábery z predstavenia stuttgartskej opery Sancta. Zdroj: YouTube/Staatsoper Stuttgart

Štuttgartská štátna opera cez víkend uviedla dve predstavenia opery Sanctra v značne neortodoxnom naštudovaní rakúskej choreografky Florentiny Holzingerovej. Značne naturalistické výjavy privodili osemnástim návštevníkom nevoľnosť, a v troch prípadoch museli dokonca zasahovať lekári.

Florentina Holzingerová je známa svojimi dosť netradičnými predstaveniami. Ženy v nich často vystupujú aspoň čiastočne nahé, v jej predchádzajúcich kusoch sa objavilo aj prehĺtanie mečov, tetovanie, masturbácia alebo maľovanie krvou či výkalmi.

„Dobrá technika pre mňa neznamená iba to, že niekto vie perfektne tancovať, ale tiež že vie na povel močiť,“ popísala rakúska choreografka už skôr svoj prístup k umeleckej tvorbe denníka The Guardian.

Lenže stvárnenie hry Sancta bolo na osemnásť návštevníkov dvoch stuttgartských predstavení až príliš. Podľa informácií Guardianu sa v tomto naštudovaní vyskytujú reálne sexuálne scény, priamo na javisku vykonávaný piercing alebo značné množstvo umelej, ale aj skutočnej krvi. Nie je teda divu, že niektorých divákov postihla silná nevoľnosť.

Vzťah medzi celibátom a chtíčom

„V sobotu sme tu mali osem a v nedeľu desať ľudí, o ktorých sa musela postarať naša návštevnícka služba,“ uviedol hovorca opery Sebastian Ebling a dodal, že v troch prípadoch bol na ošetrenie privolaný lekár.

Poňatie tridsaťosemročnej Holzingerovej vychádza z pôvodnej hry Sancta Sussana od nemeckého autora Paula Hindermitha, ktorá sama o sebe na začiatku dvadsiatych rokov minulého storočia vzbudila značné emócie a diskusie. Pojednáva totiž o vzťahu medzi celibátom a chtíčom v kresťanskom svete. Hlavná predstaviteľka, mníška Susanna, sa nechá premôcť erotickými predstavami, strhne bedrovú rúšku z ukrižovaného Krista a ako trest žiada zamurovanie zaživa.

Holzingerová už pred časom povedala, že jej predstavenie nemá ani tak kritizovať cirkev ako skôr skúmať paralely medzi značne konzervatívnou inštitúciou a skupinami či komunitami rôznych sexuálnych menšín. Uviedla to ako reakciu na vyhlásenie biskupov z Innsbrucku a Salzburgu, ktorí skoršie uvedenie vo Viedni označili za neúctivú karikatúru cirkvi.

Pomôže odvrátiť zrak

Na jej strane stojí aj samotná Stuttgartská štátna opera, ktorá po tamojších incidentoch zdôraznila, že diváci by si návštevu predstavenia, ktoré je prístupné pochopiteľne iba pre dospelých, mali riadne premyslieť a preštudovať si varovania, ktoré u neho opera uvádzajú, aby vedeli, čo môžu na javisku očakávať.

„Ak budete mať nejaké otázky, obráťte sa na návštevnícku službu. A pokiaľ si nebudete istí počas predstavenia, mohlo by pomôcť odvrátiť zrak,“ doplnil k tomu Sebastian Ebling.

Podľa denníka The Guardian sa však zdravotné problémy divákov nepodpísali na náhľade verejnosti na tento značne nevšedný kus. Ďalších päť plánovaných predstavení v Stuttgarte, rovnako ako dve ďalšie v Berlíne, sa totiž odvtedy úplne vypredalo.


Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie