Severokórejský špionážny satelit je „živý“ a ovládateľný, konštatujú odborníci

Štart prvého severokórejského špionážneho satelitu. Zdroj: X/OSINTNic
Reklama

Vesmírni experti zistili, že prvý severokórejský špionážny satelit je „živý“ a ovládateľný. Uviedli to po tom, ako zistili zmeny na obežnej dráhe satelitu. Schopnosti satelitu, ktorý KĽDR umiestnila na obežnú dráhu Zeme, však zostávajú neznáme.

KĽDR vyniesla na obežnú dráhu svoj špionážny satelit po dvoch neúspešných pokusoch 21. novembra minulého roka. Neskôr uviedla, že satelit odfotil Biely dom, Pentagón alebo „ciele“ v Južnej Kórei. Pchjongjang však snímky nezverejnil. Juhokórejské ministerstvo obrany pred dvoma dňami uviedlo, že podľa neho satelit nefunguje.

„Teraz však môžeme s istotou povedať, že satelit je živý,“ napísal na svojom blogu Marco Langbroek, expert na satelity z Delftskej technickej univerzity v Holandsku.

Od 19. do 24. februára družica vykonala manévre, ktoré zvýšili jej perigeum, najnižší bod na obežnej dráhe, zo 488 kilometrov na 497 kilometrov, uviedol Langbroek s odvolaním sa na údaje z Centra pre vesmírne operácie pod vedením USA. „Tento manéver dokazuje, že družica nie je mŕtva a Severná Kórea ju má pod kontrolou – čo bolo sporné,“ dodal.

Manéver na obežnej dráhe bol prekvapením, pretože prítomnosť palubného pohonného systému bola neočakávaná a predchádzajúce severokórejské satelity nikdy nemanévrovali, povedal Langbroek. To znamená, že pokiaľ je v satelite palivo, Severná Kórea môže predĺžiť jeho životnosť presunutím na vyššiu obežnú dráhu, keď sa po ceste dostane príliš nízko.

USA, Rusko a Čína, hlavné svetové vesmírne mocnosti, v posledných rokoch vypúšťajú satelity, ktoré sú čoraz schopnejšie manévrovať a ovládať iné orbitálne objekty.

Spoločnosti a krajiny však často manévrujú so satelitmi skôr s cieľom zlepšiť polohu objektu na obežnej dráhe. Medzi ďalšie dôvody manévrovania patrí vyhýbanie sa iným satelitom, častiam vesmírneho odpadu alebo, v závislosti od schopností satelitov, udržiavanie sa nad záujmovou oblasťou na Zemi.

KĽDR uviedla, že tento rok plánuje vypustiť ďalšie tri špionážne satelity.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia