fbpx

Severokórejská televízia cenzurovala džínsy britského moderátora. Skrývajú tak módu zo Západu

Na snímke britský moderátor, ktorému vycenzurovala Severná Kórea džínsy. Zdroj: BBC/KCTV

Severokórejská štátna televízia KCTV rozmazala džínsy, ktoré nosil skúsený britský televízny moderátor Alan Titchmarsh v rámci cenzúry zahraničnej módy a kultúry v krajine. Informoval o tom portál CNN.

KCTV priniesla epizódu Titchmarshovej show „Garden Secrets“, pôvodne vysielanú na BBC v roku 2010, v pondelok. V jednej chvíli ho možno vidieť kľačať na záhone a bystrí diváci si všimnú, že spodná polovica jeho tela bola rozmazaná, aby zakryla džínsy, ktoré má na sebe. Titchmarsh pre BBC povedal, že cenzúra mu dala „pouličné krédo“.

„Nikdy som sa nepovažoval za nebezpečného podvratného imperialistu – vo všeobecnosti som považovaný za skôr prítulného a celkom neškodného, takže mi to dodalo trochu pouličného vierovyznania, však?“ povedal.

Nam Sung-wook, profesor severokórejských štúdií na Kórejskej univerzite v Soule, pre CNN povedal, že cenzúra ukazuje, že Severná Kórea prísne implementuje novoprijatý zákon o odmietnutí reakčnej ideológie a kultúry. „Cieľom tohto zákona je zakázať obyvateľom Severnej Kórey napodobňovať cudzie krajiny v rôznych aspektoch vrátane toho, ako sú oblečení a ako hovoria,“ uviedol.

Dodal, že džínsy boli pre obyvateľov zakázané ako symbol amerického imperializmu, no voči zahraničným návštevníkom bola aplikovaná určitá flexibilita, pretože im nemôžu zabrániť v nosení džínsov.

Peter Ward, výskumný pracovník z inštitútu Sejong v Južnej Kórei, uviedol, že cenzúra je súčasťou boja proti „antisocialistickej kultúre a ideológii“. „Modré džínsy sú spojené s ‚dekadentnou‘ západnou kultúrou, ako to bolo v Sovietskom zväze, a Kim Čong-il už v 90. rokoch nariadil úradníkom, aby ich krajinu zbavili,“ povedal. „Prinajmenšom od začiatku 90. rokov viedli kampane proti antisocialistickej kultúre,“ povedal Ward. „Intenzita týchto kampaní sa zvýšila najmä od roku 2020.“

V tom roku bol zavedený zákon o odmietnutí reakčnej ideológie a kultúry, ktorý obyvateľom zakazuje distribuovať, sledovať alebo počúvať akýkoľvek kultúrny obsah považovaný za antisocialistický. Porušenia sa trestajú rokmi tvrdej práce za malé množstvá zakázaného materiálu a dokonca smrťou za väčšie množstvá.

V tom čase štátna Kórejská centrálna tlačová agentúra uviedla, že zákon bráni „zavádzaniu a šíreniu antisocialistickej ideológie a kultúry, aby Severokórejčania mohli chrániť svoju vlastnú ideológiu, ducha a kultúru“.

Po desaťročia bola Severná Kórea pomerne uzavretá od zvyšku sveta s prísnymi obmedzeniami slobody prejavu, voľného pohybu a prístupu k informáciám. Jej žalostný stav v oblasti ľudských práv kritizovala Organizácia Spojených národov. Používanie internetu je prísne obmedzené a dokonca aj pár privilegovaných ľudí, ktorí majú povolené smartfóny, má prístup len k vládnemu, silne cenzurovanému intranetu.

Zahraničné materiály ako knihy a filmy sú zakázané, často s prísnymi trestami pre tých, ktorí sú prichytení pri pašovaní na čiernom trhu.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie