fbpx

Šesť otáznikov nad čínskou ekonomikou. Odpovede na ne zaujímajú celý svet

Ilustračné foto. Zdroj: X/China Focus

Očakáva sa, že fiškálne stimuly budú tento rok zohrávať väčšiu úlohu, najmä vzhľadom na obmedzenia, ktorým centrálna banka čelí kvôli silnému doláru, stále vysokým sadzbám v USA a obavám z odlivu kapitálu. Ústredná vláda zatiaľ oznámila, že v roku 2024 plánuje vydať špeciálne centrálne dlhopisy v hodnote jedného bilióna jüanov a že podobné emisie plánuje aj v nasledujúcich rokoch.

Prezident si do svojich prejavov začlenil nové slovné obraty, ako napríklad potrebu „nových výrobných síl“, ktoré by poháňali rast, a vláda sa podobnými heslami snaží namotivovať spotrebiteľov k bezstarostnému míňaniu.

Aké sú vyhliadky čínskej ekonomiky?

Nadmerná ponuka bytov, ktoré sa teraz ocitli na trhu, znamená, že akýkoľvek stavebný prorastový stimul sa do skutočnej výstavby premietne s oneskorením, pokiaľ vôbec niekedy, upozorňuje Bloomberg. S klesajúcim počtom obyvateľov a spomaľujúcou sa urbanizáciou navyše ubúda faktorov, ktoré by dopyt po bývaní výraznejšie poháňali.

Krajina tak podľa ekonómov môže čeliť dlhšiemu obdobiu slabého rastu, zatiaľ čo ju budú brzdiť problémy s dlhom, podobne ako to bolo v Japonsku v takzvanej „stratenej dekáde“ po spľasnutí bublín na burze a trhu s nehnuteľnosťami.

Môže sa tak stať, že tieto ťažkosti pribrzdia Čínu na ceste k tomu, aby prekonala USA a stala sa najväčšou ekonomikou sväto. Čo je míľnik, ktorého dosiahnutie zatiaľ ekonómovia predpovedali niekedy okolo roku 2030.

1 2 3 4
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie