Šesť otáznikov nad čínskou ekonomikou. Odpovede na ne zaujímajú celý svet

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: X/China Focus

Čínska vláda v roku 2020 sprísnila dohľad nad zadlženými developermi, aby znížila riziká pre finančný systém. To stlačilo ceny nehnuteľností dole a mnoho slabších spoločností sa nakoniec aj tak dostalo do platobnej neschopnosti. Mnoho developerov zmrazilo výstavbu bytov, ktoré už ale boli predané. A mnoho Číňanov obratom prestalo splácať hypotéky.

Nehnuteľnosti boli pritom dlho považované za istú investíciu a spôsob, ako uchovať hodnotu peňazí. Zatiaľ však ich ceny ďalej klesajú a pokračuje tak trend, ktorý trvá už od začiatku roku 2022.

Vláda predstavila dlhý zoznam opatrení zameraných na posilnenie kapitálového, dlhopisového a úverového financovania developerov s cieľom zmierniť krízu likvidity. Úrady pridelili špeciálne pôžičky, upravili finančné pravidlá a znížili kľúčovú referenčnú sadzbu pre hypotéky.

Napriek tomu sa v likvidácii nakoniec ocitol taký kolos ako napríklad China Evergrande Group, na hrane bankrotu potom balansuje Country Garden Holdings, ktorá bola kedysi podľa tržieb najväčším developerom v krajine.

Čo na to čínska vláda?

Čínska centrálna banka v júni a auguste minulého roka znížila úrokové sadzby a použila tak tradičný nástroj na podporu rastu. Investorov síce sklamala tým, že v januári svoju kľúčovú sadzbu znovu neznížila, ale uvoľnila menové podmienky inak, okrem iného výrazným znížením sadzby povinných minimálnych rezerv bánk.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3 4
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie