Šermiarka odmietla nastúpiť proti TRANS súperke, čelí tvrdým NÁSLEDKOM!

Šerm
Šermiarka odmietla nastúpiť proti trans súperke. FOTO: Pixabay, TASR-Barbora Vizváryová
Reklama

Na turnaji v Marylande sa namiesto očakávaného šermiarskeho súboja odohrala silná politicko-športová dráma. Americká reprezentantka Stephanie Turnerová sa rozhodla protestovať proti pravidlám umožňujúcim transrodovým športovcom štartovať v ženských kategóriách – symbolicky si kľakla pred duelom s transrodovou súperkou. Za tento akt však bola okamžite diskvalifikovaná z turnaja.

Turnerová, ktorá pochádza z Philadelphie, už predtým absolvovala štyri víťazné zápasy, no v ďalšom kole mala nastúpiť proti súperke, ktorá sa narodila ako Redmond Sullivan, teda ako biologický muž. Namiesto toho, aby si nasadila masku a zdvihla zbraň, pokľakla – vedome porušila pravidlá Medzinárodnej šermiarskej federácie, ktoré zakazujú úmyselné nenastúpenie na duel bez zdravotného alebo technického dôvodu.

„Vedela som, čo musím urobiť, pretože USA Fencing dlhodobo ignoruje hlasy žien,“ uviedla Turnerová pre Fox News Digital. Otvorene priznala, že jej rozhodnutie môže mať vážne následky nielen v športe, ale aj v osobnom živote. „Pravdepodobne to aspoň na chvíľu zničí môj život,“ priznala bez okolkov.

Turnerovej čin vyvolal okamžitú vlnu reakcií – od kritiky po podporu. Jednou z tých, ktoré sa postavili na jej stranu, bola aj tenisová legenda Martina Navrátilová, známa svojím dlhodobým postojom voči trans účasti v ženských súťažiach. Na sociálnych sieťach zverejnila video Turnerovej protestu s komentárom vyjadrujúcim solidaritu.

Politika USA Fencing

USA Fencing vo svojom oficiálnom stanovisku potvrdila, že rozhodnutie diskvalifikovať Turnerovú bolo v súlade s platnými pravidlami. „Naša politika bola prijatá s cieľom rozšíriť prístup k šermu a vytvoriť inkluzívne a bezpečné prostredie pre všetkých,“ uviedla federácia. Zdôraznila, že sú otvorení rôznym názorom a povzbudzujú členov, aby ich komunikovali v rámci dialógu, nie formou porušenia pravidiel.

Politika USA Fencing z roku 2023 povoľuje transrodovým športovcom štartovať v ženských kategóriách, pokiaľ absolvujú aspoň jeden rok hormonálnej liečby na potlačenie testosterónu. Tento krok federácia obhajuje v súlade s odporúčaniami Olympijského a paralympijského hnutia.

Otvorená rana v športe

Turnerovej čin opäť otvoril širokú diskusiu o hraniciach inkluzivity v športe. Kým jedni tvrdia, že transrodové osoby majú právo súťažiť podľa svojej rodovej identity, druhí upozorňujú na potenciálnu nerovnosť podmienok a ochranu ženského športu.

Táto udalosť sa zaradila medzi niekoľko medializovaných prípadov z rôznych športov, kde sa športovkyne ohradili proti súťaženiu s transrodovými súperkami. Spor tak pokračuje – nielen na športoviskách, ale aj v legislatívnych sálach, na univerzitách a v médiách.

Stephanie Turnerová sa tak síce v Marylande nestala víťazkou na ploche, ale rozhodne vyvolala širokú diskusiu. Otázkou zostáva, aké dôsledky bude mať jej postoj pre jej kariéru – a či jej „krok späť“ neznamená výstrel do budúcnosti ženského športu.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Šport