Separovanie odpadu je minimum, ktoré vieme urobiť. Viete správne triediť odpad?

Reklama
Ilustračná fotografia (Zdroj: TASR/Košírer/Ďurčová)

Najlepší odpad je ten, ktorý vôbec nevznikne. Mali by sme teda mať taký prístup k životu, ktorý sa označuje slovami Zero Waste, teda niečo ako „bezodpadové hospodárenie“. Lenže to sa oveľa ľahšie povie, ako urobí.

Kontajnery určené na triedenie asi všetci poznáme, neškodia si ale pripomenúť, ako ich správne využívať, píše portál novinky.cz.

Plasty: žltý kontajner

Čo sem patrí: fólie, vrecká, plastové tašky, zošliapnuté PET fľaše, obaly od pracích, čistiacich a kozmetických prípravkov, tégliky od jogurtov, mliečnych výrobkov, baliace fólie od spotrebného tovaru, obaly od CD diskov. Penový polystyrén sem vhadzujeme v menších kusoch.

Čo sem nepatrí: mastné obaly so zvyškami potravín alebo čistiacich prípravkov, obaly od žieravín, farieb a iných nebezpečných látok, podlahové krytiny či novodúrové rúrky, použité obaly od oleja. Jeho zvyšky vo fľaši totiž môžu veľmi skomplikovať recykláciu. Takú fľašu treba najskôr vymyť teplou vodou a prípravkom na riad.

Papier: modrý kontajner

Čo sem patrí: časopisy, noviny, zošity, krabice, papierové obaly, čokoľvek z lepenky alebo knihy. Obálky s fóliovými okienkami sem možno tiež vhadzovať. Bublinkové obálky vhadzujeme iba bez plastového vnútra. Nevadí ani papier s kancelárskymi sponkami. Tie sa počas spracovania samy oddelia.

Čo sem nepatrí: uhlový, mastný, premočený alebo akokoľvek znečistený papier. Tieto materiály nemožno už naďalej recyklovať. Pozor! Použité detské plienky naozaj nepatria do kontajnera na papier, ale do koša na zmiešaný odpad!

Sklo: zelený kontajner

Čo sem patrí: akékoľvek sklo, napr. fľaše od alkoholických i nealkoholických nápojov, poháre od kečupov, marmelád či zavarenín. Patrí sem aj tabuľové sklo z okien a z dverí. Vytriedené sklo nie je nutné rozbíjať, bude sa ďalej triediť. Pokiaľ sú vedľa seba zelený a biely kontajner, vhadzujeme do bieleho číre sklo a do zeleného sklo farebné.

Čo sem nepatrí: keramika a porcelán, autosklo, zrkadlá alebo napríklad drôtované sklo, pozlátené a pokovované sklá. Vratné zálohované sklo patrí späť do obchodu.

Nebezpečný odpad

Väčšinu toho, čo do triediaceho kontajnera nepatrí, môžete s pokojným svedomím hodiť do zmiešaného odpadu. Avšak treba plechovky od farieb rozhodne nie! Rovnako tak nespotrebované lieky a pár ďalších vecí, ktoré sú považované za nebezpečný odpad.

Zrozumiteľným symbolom nebezpečných odpadov je obrázok preškrtnutého odpadkového koša. Na ich konkrétne nebezpečné vlastnosti obvykle upozorňujú výstražné grafické symboly v oranžovom poli, napr. lebka alebo plamene. Tie prezradia, či je konkrétna vec toxická, žieravá, horľavá, dráždivá, výbušná či inak škodlivá.

Lieky a zdravotnícky materiál

Patrí k najbežnejším nebezpečným odpadom. Pokiaľ skončia v koši alebo v záchodovej mise, môžu kontaminovať vodu či pôdu. Prejdené alebo nevyužité lieky odneste späť do lekárne.

Bude vás zaujímať

Elektro

Ďalšiu kategóriu nebezpečných odpadov tvoria elektrozariadenia. Nielen spotrebiče z domácnosti, ale aj batérie a žiarivky obsahujú množstvo nebezpečných látok, ako napr. ortuť, ťažké kovy či spomaľovače horenia. V chladničkách staršieho dátumu výroby sa navyše vyskytuje nebezpečný freón.

Staré elektrospotrebiče môžete napr. odovzdať u predajcov elektra pri nákupe nových, odviezť ich do zberného dvora alebo hodiť do niektorého z kontajnerov rozmiestnených na verejných miestach. Bývajú výrazne červené.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie