Za hlasovalo 79 senátorov, proti bolo 18 členov hornej komory. Schválenie balíka privítal šéf demokratov v Senáte Chuck Schumer, ako aj predseda republikánskych senátorov Mitch McConnell.
S balíkom proti „tyranom a teroristom“
Výsledok hlasovania privítal prezident USA Joe Biden, ktorý vo vyhlásení uviedol, že zákon podpíše počas stredy washingtonského času. „Podpíšem zákon a prihovorím sa americkému ľudu hneď, ako ho dostanem na stôl, aby sme tento týždeň mohli začať posielať zbrane a vybavenie na Ukrajinu,“ povedal Biden.
Balík podľa neho pomôže priateľom Spojených štátov „brániť sa proti teroristom, ako je (palestínske hnutie) Hamas, alebo tyranom, ako je (ruský prezident Vladimir) Putin“.
Americkí predstavitelia tento týždeň uviedli, že časť vojenskej pomoci, ako sú delostrelecké granáty, protilietadlové rakety a iná munícia a zbrane, sa nachádza v skladoch v Európe. Vďaka tomu by sa na Ukrajinu mohli dostať v priebehu niekoľkých dní alebo maximálne týždňov.
„Som vďačný americkému senátu za to, že dnes schválil životne dôležitú pomoc Ukrajine,“ uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na sociálnej sieti X krátko po hlasovaní. Podľa agentúry AFP je schválenie balíka úľavou pre ukrajinskú armádu, ktorá čelí ruským útokom.
V stredu ráno izraelský minister zahraničných vecí Jisrael Katz poďakoval Izraelu za schválenie vojenskej pomoci pre jeho krajinu. Povedal, že schválenie pomoci v oboch komorách amerického parlamentu ukazuje silu spojenectva USA a Izraela a „vysiela silný signál všetkým našim nepriateľom“.
Na druhej strane schválenie balíka kritizovala Čína, ktorú má v stredu navštíviť americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. Úrad čínskej vlády pre vzťahy s Taiwanom vyzval Washington, aby prestal vyzbrojovať ostrovný štát a začal plniť svoj záväzok, že nebude napomáhať vyhláseniu nezávislosti Taiwanu, uvádza agentúra Reuters.