fbpx

Šéfa Telegramu Durova obvinili. Dostal zákaz opustiť Francúzsko a bude pod kontrolou

Generálny riaditeľ platformy Telegram Pavel Durov. Foto: X/@DrLoupis, TASR/AP

Zatiaľ čo väčšina najväčších sociálnych sietí na svete spolupracuje s národnými a medzinárodnými orgánmi, pokiaľ ide o závažné trestné činy, ako je zdieľanie obrázkov sexuálneho zneužívania detí, Telegram je obviňovaný z ich ignorovania. Firma, ktorá má teraz sídlo v Dubaji, trvá na tom, že jej nástroje na moderovanie spĺňajú priemyselné štandardy.

Hlavná platforma sociálnych sietí

Francúzsky prezident Emmanuel Macron začiatkom tohto týždňa povedal, že Francúzsko je hlboko oddané slobode prejavu a že rozhodnutie zadržať Durova nebolo „v žiadnom prípade… politické“. Obrovské skupiny až 200 000 ľudí môžu zdieľať a komentovať informácie a obsah v telegrame – WhatsApp na druhej strane obmedzuje maximálnu veľkosť skupiny na niečo viac ako 1 000.

Zatiaľ čo správy telegramu môžu byť šifrované, čo znamená, že ich môže zobraziť iba odosielateľ a príjemca, nie je to predvolene aktivované a musí sa manuálne zapnúť na súkromné ​​rozhovory.

V pondelok večer parížski prokurátori oznámili, že Durova držia vo väzbe v rámci vyšetrovania kybernetickej kriminality. V reakcii na to Telegram uviedol, že Durov „nemá čo skrývať“.
Rusko uviedlo, že bez „vážneho dôkazového základu“ by sa obvinenia mohli považovať za akt „zastrašovania“ veľkej technologickej spoločnosti na politické účely.

Telegram je považovaný za jednu z hlavných platforiem sociálnych médií. Bola založená v roku 2013 a je obzvlášť populárna v Rusku, na Ukrajine a v ďalších štátoch bývalého Sovietskeho zväzu, ako aj v Iráne.

BBC v stredu odhalila, že Telegram, ktorý má viac ako 950 miliónov registrovaných používateľov, sa opakovane odmietol zapojiť do medzinárodných programov zameraných na odhaľovanie a odstraňovanie materiálu zneužívajúceho deti online.

BBC kontaktovala Telegram, aby sa vyjadril k svojmu odmietnutiu pripojiť sa k systémom ochrany detí. Durov, ktorý tiež založil populárnu ruskú spoločnosť sociálnych médií VKontakte, opustil Rusko v roku 2014 po tom, čo odmietol splniť požiadavky vlády na zatvorenie opozičných komunít na platforme. Je tiež držiteľom pasov Svätého Krištofa a Nevisu a Spojených arabských emirátov.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie