5 Trh nehnuteľnosti ožíva
Nehnuteľnostný trh s rastom úrokových sadzieb takmer zamrzol. Očividné to bolo aj u nás. Avšak s tým, ako centrálne banky pomaly indikujú znižovanie sadzieb, aj trh s nehnuteľnosťami čaká isté oživenie, a to je ďalší komponent, ktorý prispieva do pozitívneho obrázku budúcnosti.
6 Inflácia sa stabilizuje
Covidová kríza bola unikátna a následná reakcia štátov v podobe uvoľnenej hospodárskej politiky bola ojedinelá tiež. Všetky tie natlačené a do obehu uvoľnené peniaze sa museli niekde prejaviť a v kombinácii s niektorými vyššie popísanými javmi spôsobili dlho nevídanú vlnu inflácie. Aby zdražovanie zarazili, zatiahli centrálne banky za záchrannú brzdu v podobe razantného zvyšovania úrokových sadzieb. Dnes už ale možno hovoriť o šokových udalostiach, ktorých následky odznievajú, inflácia mieri do normálu a my sa opäť dostávame do štandardného hospodárskeho cyklu.
7 Nové technológie
Ďalší vývoj a implementácia umelej inteligencie určite nejakým spôsobom prispejú k nášmu rozvoju. Rad pracovných miest, ktoré vyžadujú nízky stupeň vzdelanosti a ktorých pracovná náplň sa de facto neustále opakuje, bude skôr či neskôr (skôr skôr) obstarávaný strojmi. Zvýši sa tak produktivita práce, pretože stroje budú rýchlejšie, efektívnejšie a presnejšie. Ušetríme ale aj dnes tak potrebný ľudský kapitál pre inú zmysluplnú činnosť.
Máme za sebou niekoľko divokých rokov, keď nielen akciové trhy lietali „hore dole“. Podľa toho, ako sú teraz rozdané karty, je pomerne slušná šanca, že by sme pred sebou mohli mať pokojnejšie obdobie. Denní obchodníci, ktorí ťažia z rýchlych pohybov kurzov, sa asi tak neradujú, ale pre dlhodobých investorov ide o dobrú správu.
A aj keby nakoniec tento rok pristála na investičnom rybníku nejaká čierna labuť a všetko by bolo inak, môžu sa dlhodobí investori utešovať, že trhy v histórii všetky podobné prepady ustáli a vždy vystúpili na nové maximá.