2 Kúpna sila spotrebiteľov prináša efekt bohatstva
Mnoho ekonómov, ktorí v roku 2023 predpovedali recesiu (kvôli vysokým úrokovým sadzbám), nebralo do úvahy kúpnu silu spotrebiteľov. Recesia sa stále nedostavuje a nezamestnanosť je na nízkej úrovni. Keď tento fakt spojíme s paradoxom, že covidová kríza bola jedinou krízou v histórii, na konci ktorej mali spotrebitelia viac peňazí ako na jej začiatku (vďaka uvoľnenej fiškálnej politike v podobe rôznych stimulov), domácnosti v súčasnosti prakticky nemajú dôvod šetriť na horšie časy.
Nikde nestoja fronty nezamestnaných. Keď do toho ešte klesajú sadzby, odpadá dôvod šetriť usporené financie. Spotrebiteľom tiež rastie sebavedomie, čo krásne opisuje tzv. „wealth effect“, teda efekt bohatstva. Americké domácnosti držia väčšinu svojich úspor buď v produktoch peňažného trhu alebo v podielových fondoch či akciách, ktorým sa v uplynulom roku darilo, a tak s pohľadom na investičné výnosy sa spotrebitelia neboja utrácať. Na trhu je tak v podobe bežných spotrebiteľov obrovská sila, ktorá ťahá ekonomiku vyššie.
3 Dopyt po práci je veľmi silný
S tým je spojený trh práce a silný dopyt po zamestnancoch. Predovšetkým je to vidieť v sektore služieb, ktorý tvorí v súčasnej dobe prevažnú časť ekonomiky. Stále vznikajú nové a nové pracovné miesta, miera participácie obyvateľstva na trhu práce je ale bez zmeny – časť nezamestnaných sa skrátka do práce nehrnie. Previs dopytu teda vytvára tlak na rast miezd, čo síce indikuje možné riziko rastu inflácie, avšak po covide sa odberateľsko-dodávateľské vzťahy, ktoré hnali ceny hore, už narovnali, teda tlak na infláciu poľavil. Výsledkom je silný spotrebiteľ, pri relatívne zvládnuteľnej inflácii.
4 Kapitálové výdavky sú na vzostupe
Po covide, ktorý priniesol narušenie odberateľsko-dodávateľských vzťahov, si mnoho firiem aj štátov uvedomilo riziko svojej závislosti na výrobe v Číne. Firmy preto presúvajú výrobu späť do svojich domovských krajín. Zjavné je to ako v USA, tak aj v Európe a s tým, ako firmy vracajú výrobné kapacity, zvyšujú svoje kapitálové výdavky, čím zase podporujú rast ekonomiky.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)