Hlava na mieste
Keď nevieš, kde máš hlavu kvôli všetkým úlohám, ktoré musíš urobiť, pomôže ti nasledujúce cvičenie. Polož si jednu ruku na čelo a druhú na úroveň očí na zadnú časť hlavy. Pokojne dýchaj a po chvíli si ruky vymeň. Ak v tejto polohe zotrváš aspoň pol minúty, získaš pocit jasnosti. Budeš schopní/á pokojne posúdiť situáciu a konať zmysluplnejšie.
Konzumuj orechy
Upokojuje ťa, keď si občas zahryzneš? Namiesto čipsov alebo sušienok si radšej vyber orechy. Dodajú ti energiu a majú upokojujúci účinok na nervový systém. Ideálne sú napríklad para orechy – podľa jednej štúdie ti zjedenie troch kusov denne môže výrazne zlepšiť náladu a zmierniť úzkosť.
Uvoľnenie pomocou dýchania
Keď si pod tlakom, tak príliš často premýšľaš o tom, či všetko zvládneš. A čo ak to nezvládneš? Toto nadmerné premýšľanie spôsobuje, že začneš podvedome plytko dýchať. A to ti zase môže zvýšiť krvný tlak. Je to uzavretý kruh. Najjednoduchší spôsob, ako rýchlo zastaviť kolobeh myšlienok, je sústrediť sa na dýchanie.
Vyskúšaj tento postup: pravú ruku drž pred tvárou, ukazovák a prostredník pokrčené. Palcom si zapchaj pravú nosnú dierku a ľavou sa zhlboka nadýchni. Potom môžeš pravú nosnú dierku upchať prstenníkom pravej ruky, uvoľniť pravú nosnú dierku a vydýchnuť.
Teraz sa opäť nadýchni pravou nosnou dierkou, pričom drž ľavú nosnú dierku, potom uvoľni ľavú nosnú dierku a vydýchni. A potom sa opäť nadýchni… Opakuj 10-krát. Toto jednoduché cvičenie ti pomôže vyrovnať obe mozgové hemisféry, takže sa budeš môcť hneď lepšie sústrediť.
Rozvíjanie predstavivosti
Stres zamestnáva mozog podvedome. Odborníci zistili, že určité oblasti mozgu sú pri strese v neustálom stave vzrušenia. V stresovej situácii to sťažuje zmenu uhla pohľadu, hľadanie kreatívnych riešení. Čo robiť? Vyskúšaj jednoduchý trik. Nakresli si na malý kúsok papiera obrázky podľa svojej fantázie. Jednoducho odpútaj pozornosť svojho mozgu od stresovej situácie a vďaka novej úlohe sa „prepneš“ do kreatívneho režimu.
Prestávka na kávu
Prestávka na kávu je to pravé, čo ponúka príležitosť na chvíľu si oddýchnuť. Už len tým, že vstaneš od stola, si tvoje telo oddýchne od často stiesnenej polohy pri dlhom sedení a vaše myšlienky sa rozptýlia od práve vykonávanej úlohy. Dokonca aj samotná prechádzka ku kávovaru zbaví tvoje svaly napätia, dodá ti novú energiu a osvieži psychiku.
Navyše výskumy ukazujú, že kofeín v kávových nápojoch má aj relaxačné účinky, pretože sa viaže na adenozínové receptory v mozgu. Tie sa pri strese aktivujú, čo môže viesť k príznakom, ako je nervozita, zabúdanie alebo strach. Kofeín však tieto receptory blokuje, čím znižuje hladinu stresového hormónu kortizolu v krvi. Preto sú ideálne tri až štyri šálky kávy alebo dokonca čierneho čaju denne.