Scholz hovoril o raketách a omylom prezradil tajné informácie o Britoch na Ukrajine

Reklama
Nemecký kancelár Olaf Scholz gestikuluje na tlačovej konferencii v priestoroch nemeckej tlačovej agentúry DPA v Berlíne v pondelok 26. februára 2024. Scholz v pondelok opätovne vylúčil dodanie riadených striel s plochou dráhu letu Taurus na Ukrajinu. Ako dôvod uviedol riziko zapojenia Nemecka do vojny. Zdroj: TASR/DPA

Scholzove špekulácie o úlohe britskej armády zvýšili podľa zdrojov z bezpečnostnej komunity obavy o bezpečnosť diplomatov a ďalšieho personálu na Ukrajine, uvádza The Telegraph. Okrem toho zintenzívnili hrozbu možných operácií ruských spravodajských služieb na britskej pôde, dodali zdroje.

Britské ministerstvo obrany uviedlo, že na všetky otázky by mali odpovedať Ukrajinci. „Používanie systému Storm Shadow Ukrajinou a všetky procesy okolo neho sú záležitosťou ukrajinských ozbrojených síl. Spojené kráľovstvo spolu s ďalšími spojencami poskytuje Ukrajine celý rad zariadení, ktoré jej majú pomôcť čeliť nezákonnej a nevyprovokovanej agresii zo strany Ruska,“ dodalo.

Kyjev žiada Nemecko o rakety Taurus už niekoľko mesiacov. Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba na nedávnej konferencii v Mníchove povedal, že verí, že Nemecko ich nakoniec jeho krajine poskytne. Scholz však povedal, že ho v diskusii o systéme Taurus rozčuľuje nedostatočná rovnováha medzi systémom a tým, čo Ukrajina skutočne potrebuje. Dodal, že Ukrajina nedostáva dostatok munície a že systém Taurus nie je pre potreby Ukrajiny rozhodujúci.

„Nemeckí vojaci nemôžu byť v žiadnom čase a na žiadnom mieste spojení s cieľmi, ktoré tento systém dosahuje. Dokonca ani v Nemecku,“ argumentoval ďalej Scholz.

Strela Taurus KEPD-350 je riadená strela s plochou dráhou letu typu vzduch-zem od spoločnosti Taurus Systems, ktorá je spoločným dielom podnikov MBDA Deutschland a Saab Bofors Dynamics. Je určená na ničenie vysoko hodnotných cieľov, ako sú letecké základne, radarové stanice, komunikačné uzly, riadiace centrá, muničné sklady, mosty a prístavy. Ciele dokáže zasiahnuť s vysokou presnosťou aj v náročných poveternostných podmienkach.

Strela má dolet až 500 kilometrov, je dlhá päť metrov a váži 1 400 kilogramov, z čoho 480 kilogramov pripadá na bojovú hlavicu. Dlhý dolet týchto rakiet by Ukrajine umožnil zasiahnuť ruskú vojenskú infraštruktúru ďaleko za frontovou líniou. Pred desiatimi rokmi dostala nemecká armáda 600 týchto rakiet, z ktorých je funkčných približne 150.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie