Satelitná snímka ukazuje, že Čína poskytuje prístav pre ruskú loď spájanú s dodávkami zbraní z KĽDR

Zo satelitných snímok, ktoré agentúre Reuters poskytol britský think tank Royal United Services Institute (RUSI), vyplýva, že loď Angara kotví od februára v lodenici v provincii Če-ťiang. Zdroj: Reprofoto/X/ The Japan Times

Prítomnosť lode v čínskom prístave zvýrazňuje rastúce obavy USA a jej spojencov z podpory Moskvy vo vojne na Ukrajine zo strany Číny.

Podľa satelitných snímok, ktoré získala agentúra Reuters, Čína poskytuje kotvisko pre ruskú nákladnú loď, na ktorú uvalili sankcie USA a ktorá sa podieľa na presunoch severokórejských zbraní do Ruska, keďže obavy USA rastú v súvislosti s podporou Pekingu pre vojnu Moskvy na Ukrajine. Informujú TV Noviny.

Zo satelitných snímok, ktoré agentúre Reuters poskytol britský think tank Royal United Services Institute (RUSI), vyplýva, že loď Angara kotví od februára v lodenici v provincii Če-ťiang. Podľa tejto organizácie loď od augusta 2023 prepravila do ruských prístavov tisíce kontajnerov. Predpokladá sa, že obsahujú severokórejskú muníciu. Informuje The Business Standard.

Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí uviedol, že Washington má tieto informácie k dispozícii a konfrontoval s nimi aj orgány v Pekingu. Čínske veľvyslanectvo vo Washingtone i čínske ministerstvo zahraničných vecí však tvrdia, že nemajú informácie o kotvení lode v prístave provincie Če-ťiang.

„Vyzývame všetky členské štáty, aby si plnili svoje povinnosti vyplývajúce z rezolúcie Bezpečnostnej rady Organizácie spojených národov (BR OSN) č. 2397,“ uviedol hovorca ministerstva.

Spomínaná rezolúcia OSN umožňuje krajinám skontrolovať, zadržať a skonfiškovať každé plavidlo vo svojich teritoriálnych vodách, ktoré je podozrivé z účasti na zakázaných aktivitách so Severnou Kóreou.

Prítomnosť lode v čínskom prístave zvýrazňuje rastúce obavy USA a jej spojencov z podpory Moskvy vo vojne na Ukrajine zo strany Číny. Námestník amerického ministra zahraničných vecí Kurt Campbell nedávno povedal, že Washington sa nebude „nečinne prizerať“, ak Peking zvýši svoju pomoc Rusku.

Satelitné snímky RUSI získané v posledných mesiacoch od spoločností vrátane firmy Planet Labs PBC so sídlom v San Franciscu ukázali, že Angara zakotvila v Zhoushan Xinya Shipyard v Zhejiang, ktorá na svojej webovej stránke uvádza, že je najväčšou súkromnou čínskou spoločnosťou na opravu lodí, píše The Business Standard.

Loď bola identifikovaná pomocou svojho jedinečného transpondéra automatického identifikačného systému (AIS), ktorý bol nakrátko zapnutý, pravdepodobne z bezpečnostných dôvodov, počas plavby po rušnom úseku Kórejského prielivu na ceste do Číny.

 

 

 

 

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie