SaS tvrdí: Fico a Eštok pripravujú špinavú hru proti opozícii

Na snímke vľavo predseda SaS Branislav Gröhling, vpravo predseda vlády Robert Fico. Zdroj: TASR/Martin Baumann, Veronika Mihaliková

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) otvorene kritizuje vládu za nejasnosti okolo správy Slovenskej informačnej služby (SIS) týkajúcej sa pokusu o atentát na premiéra Roberta Fica. Tento útok sa stal jednou z najväčších politických udalostí posledných mesiacov a jeho vyšetrovanie prebieha za prísneho informačného embarga. Píšu o tom noviny.sk. 

SaS je presvedčená, že koalícia účelovo manipuluje verejnou mienkou a používa správy SIS ako nástroj na diskreditáciu opozície, pričom odmietla aj návrh na zriadenie medzinárodnej vyšetrovacej komisie​.

Matúš Šutaj Eštok bol spolu s Robertom Ficom prichytený pri klamstve pred celým Slovenskom,“ povedal Branislav Gröhling. Predseda SaS vyhlásil, že vládna koalícia odvolala Máriu Kolíkovú z postu predsedníčky výboru pre kontrolu SIS, aby zabránila dôkladnej kontrole činnosti tejto inštitúcie. Podľa neho je zrejmé, že Kolíková „pozerala vládnej koalícii na prsty“ a to prekážalo Robertovi Ficovi a jeho spolupracovníkom, ktorí pripravujú diskreditujúcu správu o atentáte. „Zneužitie atentátu sa tak blíži do finále,“ uviedol Gröhling, čím narážal na politický kontext prípadu​.

Kolíková bola odvolaná napriek tomu, že podľa SaS neexistovali žiadne opodstatnené dôvody. Gröhling poukazuje na to, že už v júni strana upozorňovala na absurdnosť obvinení voči nej, ktoré boli založené na údajnom neadekvátnom správaní pri otázkach na generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Tieto obvinenia sa podľa SaS ukázali ako nepravdivé a celé odvolanie malo iba účelové dôvody​. Informovali o tom vtedy aj aktuality.sk.

Opozícia taktiež opakovane kritizuje koalíciu za to, že odmietla návrh na zriadenie medzinárodnej vyšetrovacej komisie, ktorá by nezávisle prešetrila okolnosti atentátu, píšu hnonline.sk. Strana SaS je presvedčená, že tento krok bol nevyhnutný, aby sa predišlo možnému zneužitiu prípadu na politické účely. Podľa SaS je teraz jasné, prečo koalícia nechcela nezávislé vyšetrovanie – ide o snahu kontrolovať naratív a skryť skutočnú povahu udalostí​.

Politický kontext atentátu na premiéra Fica je komplikovaný a rozdelil slovenskú spoločnosť. Podľa vyjadrení rôznych opozičných politikov je streľba na premiéra bezprecedentným ohrozením demokracie. Peter Pellegrini, líder strany Hlas-SD, označil útok za útok na slovenskú štátnosť a vyzval na zastavenie šírenia nenávisti v spoločnosti.

Opozícia sa domnieva, že vládna koalícia používa tento prípad na šírenie dezinformácií a posilňovanie svojej pozície. Robert Fico sa už predtým vyjadril, že za útokom stála opozícia, čo vzbudilo kritiku aj zo strany Michala Šimečku z Progresívneho Slovenska, ktorý Ficove slová označil za „konšpirácie“ a obvinil ho z prehlbovania napätia v spoločnosti​.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie