Bývalí vojenskí inžinieri sú schopní rozobrať desiatky ruských rakiet, dronov a granátov, ktoré ležia pokryté snehom na dvore výskumného inštitútu v Kyjeve, a rozdeliť ich na mikročipy alebo ďalšie malé komponenty. Následne dokážu často identifikovať krajinu pôvodu týchto súčiastok. Napriek sankciám proti Rusku sa zistilo, že ide prevažne o európske štáty, USA alebo iných ukrajinských spojencov.
Inžinieri ukázali reportérom AFP karburátor z ruského dronu s označením „Vyrobené v Írsku“ alebo prieskumný dron s objektívmi kamier vyrobenými v Japonsku, píše portál iDNES. „Toto je štartovacie tlačidlo dronu Shahed, ktoré vyrobila spoločnosť Bosch (nemecká firma). A tu je čínsky motor so skrutkou označenou ako Made in USA,“ vymenúva vedúci výskumného inštitútu a bývalý inžinier Andrij Kulčickij.
Maskujú pôvod
Podľa jeho podriadeného, ktorý sa pre Rádio France Internationale predstavil ako Oleksij, sa Rusko v niektorých prípadoch snaží zamaskovať pôvod komponentov. „V podstate na tom nezáleží. Ak je takých mikročipov tisíce a Rusovia z niektorých zmažú údaje, aký je potom rozdiel?“ poznamenal.
V online databáze War & sanctions, ktorú spravuje ukrajinská vláda, je každý extrahovaný komponent vyfotografovaný a uvedené je, z akej zbrane pochádza. Ide o smrteľné strely alebo drony Šáhed. Vedľa seba sú zobrazené snímky viac než štyroch tisíc komponentov z USA, Číny, Švajčiarska, Nemecka, Taiwanu, Holandska, Japonska, Singapuru, Veľkej Británie, Rakúska či Južnej Kórey. Celkovo pochádzajú z tridsiatich krajín. Forenzní experti tiež uvádzajú konkrétnu spoločnosť, ktorá ich vyrobila. Nie vždy sa im však podarí zistiť pôvod komponentov, niekedy to jednoducho nie je možné.
Od začiatku vojny je však jasné, že najväčší podiel komponentov pochádza z USA a Číny, čo potvrdzuje aj samotný Kulčickij a napríklad aj správa kyjevského ekonomického inštitútu. Britský bezpečnostný think tank Royal United Services Institute prišiel po štyroch mesiacoch konfliktu, v roku 2022, so zistením, že 70 % analyzovaných komponentov ruských systémov pochádzalo z USA. V decembri 2023 Národný inštitút pre prevenciu korupcie informoval, že takmer tri tretiny skúmaných ruských zbraní mali komponenty z USA.
Z Číny sa do Ruska dováža galium, germanium a antimon, kľúčové prvky na výrobu rakiet a dronov, ako ukázala nedávna investigatíva Rádia Slobodná Európa. Aj v tomto prípade sú sankcie voči týmto surovinám menej prísne. „Ak existuje priama spolupráca medzi čínskou a ruskou spoločnosťou, sankcie západných partnerov sa na ňu priamo nevzťahujú. Môžu pokračovať v tom, čo robia medzi sebou,“ povedal Vladyslav Vlasjuk, zmocnenec ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského pre sankčnú politiku.
„Čo sa týka tohto ruského teroru, musíme byť vždy úplne úprimní. Sami by nedokázali spôsobiť tak rozsiahle škody každú noc. Každý ruský dron Šáhed, každá ruská raketa – to sú komponenty vyrobené v iných krajinách. Všetky tieto Iskandery, rakety Kalibr a ďalšie prostriedky na zabíjanie znamenajú stovky alebo dokonca tisíce súčiastok z iných krajín,“ uviedol Zelenskyj, ktorý na tento problém pravidelne upozorňuje.
Globalizovaný trh s mikročipmi funguje napriek sankciám. Dotknuté krajiny tvrdia, že neudelili súhlas na dovoz. Komponenty sa do Ruska dostávajú aj cez tretie krajiny – Turecko, Spojené arabské emiráty či Maledivy, tvrdí americká nezisková organizácia Center for Advanced Defense Studies.
Pri analýze ruskej vojenskej techniky Ukrajinci narazili aj na raketu Ořešnik, ktorú Vladimir Putin vychvaľoval. Tento údajný technologický zázrak a prielomová nová zbraň sa po analýze jej spálených častí ukázala byť len vylepšenou verziou staršej rakety RS-26 Rubež. Forenzní experti tvrdia, že obsahuje komponenty z rokov 2016 a 2017.
Iný prípad je nový dron Šáhed, ktorý podľa týždenníka The Economist vyrába Rusko samo. Predtým sa spoliehalo na Irán. Ukrajinskí inžinieri tvrdia, že novšie a obratnejšie drony Šáhed teraz dokážu lietať rýchlejšie a vyššie. Na Nový rok narazili do budovy v Kyjeve vzdialenej asi 150 metrov od sídla prezidenta.