Hoci by sa ponúkalo, že s koncom školského roka a odchodom detí i pedagógov na prázdniny sa všetka situácia v škole upokojí, na Základnej škole Kotlářská v Brne práve na začiatku júla vybublali dlhodobé problémy. Ako novinky.cz zistili, školou otriasa situácia po samovražde jedného zo žiakov, problémy so šikanovaním a odchod veľkej časti učiteľov.
Dlhodobo obľúbená a kladne hodnotená škola sa v posledných týždňoch utápala v sporoch medzi časťou pedagógov, vedením školy aj mnohými rodičmi. Všetko sa spustilo po tom, čo jeden z chlapcov spáchal v januári mimo školy samovraždu.
Začalo sa hovoriť o šikanovaní, učitelia dokonca poukázali na niektorých žiakov, ktorí sa podľa ich názoru mali trápenia svojich spolužiakov dopustiť. Lenže namiesto prísnych trestov sa vedenie školy malo snažiť celú situáciu zamiesť pod koberec, čo nakoniec výraznou mierou prispelo v odchod jedenástich učiteľov a dvoch asistentiek z II. stupňa.
Natáčali si spolužiaka
„Podarilo sa nám odhaliť kyberšikanu, keď trojica chlapcov natáčala spolužiaka vo veľmi nepríjemnej situácii, a zábery potom umiestnili do skupiny na komunikačnej platforme WhatsApp. Boli tam aj vyhrážky, že to budú šíriť ďalej. Títo chlapci mali prsty aj v ďalších problémoch v škole,“ povedal Novinkám pod sľubom anonymity jeden z pedagógov, ktorého meno redakcia pozná, ale vzhľadom na situáciu ho neuvádza.
„Mysleli sme, že budú potrestaní, ale to sa nestalo. Pán riaditeľ zasiahol do ich hodnotenia s tým, že predsa nezničíme život mladým ľuďom zníženými známkami zo správania. Ďalej ponižovali spolužiakov a my, učitelia, sme sa stali ich nepriateľmi, v ďalších mesiacoch sme s nimi mali niekoľko incidentov. Chalani však dostali na vysvedčenie jedničku zo správania, čo bolo pre nás neprijateľné,“ zdôraznil pedagóg.
Situáciu na škole názorne ukazuje incident, ktorý sa podľa učiteľa stal v deň odovzdávania vysvedčenia. Skupina chlapcov tam úplne zdemolovala záchody na dvoch poschodiach školy.
„Tí, ktorí to urobili, nemajú elementárny ľudský rešpekt a odchádzajú s jedničkami zo správania. Ak by mali horšie známky, asi by sa na niektoré lepšie stredné školy vôbec nedostali,“ pripomenul učiteľ.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)