fbpx

Vedátor: Súčasné hrozby? Klimatická kríza a fragmentácia spoločnosti. Ľudia trávia priveľa času na nete, žijú tak v alternatívnych realitách (2. časť)

Zdroj: instagram/vedator_sk, Unsplash/Alexander Andrews

Po dokončení Obyčajných zázrakov sa mi do ďalšej knižky nechcelo. No keď som pripravoval pre kamaráta podklady o fyzike cestovania v čase, dal som dokopy päť strán a nikam som sa nedostal… Uvedomil som si, že je to zaujímavý materiál aj na celú knihu.

Kúsky reality sú tak o fyzike divných vecí. Dalo by sa povedať, že svojím spôsobom ide o pokračovanie Obyčajných zázrakov. Veľkú časť knihy vysvetľujem, čo je čas a čo je priestor. Práve v ich povahe sa ukrýva čaro prarodivných vecí, akými sú cestovanie v čase, čierne diery či štruktúra časopriestoru.

Venujete sa aj vyvracaniu dezinformácií. Mnohé z nich spoločnosť strašia vymyslenými hrozbami — migrantami, NATO, západom… Ktoré hrozby súčasnosti sú podľa vás reálne?

Je ich pravdepodobne viacero. Kvôli klimatickej kríze sme ako také pomyselné žaby v hrnci, ktoré sa postupne varia. Hoci je to z roka na rok horšie a horšie, nejako si zvykáme.

Druhý problém, ktorý cítiť na Slovensku, ale aj vo svete, je fragmentovanie spoločnosti. Deje sa to aj kvôli tomu, že množstvo ľudí trávi značnú časť svojich životov na internete. Môžu tak byť vystavení čisto fiktívnym informáciám, a nežiť tak v realite. Toto je problém, ktorý bude zrejme v budúcnosti ešte horší.

Vznikom generatívnej umelej inteligencie, zlepšovaním technológií či sociálnych sietí, začíname zrejme žiť v alternatívnych realitách.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Samuel Kováčik (@vedator_sk)

Na Saturnovom mesiaci Enseladus objavili vedci fosfor a mnohí to označujú za vedeckú správu roka. Prečo sme tak posadnutí hľadaním mimozemského života?

Myslím si, že to súvisí s dlhodobou otázkou, ako vlastne vznikol život. Či to bola veľká náhoda, alebo ide o niečo, čo sa deje vo vesmíre pravidelne. Či sme jediná civilizácia v našej galaxii, nebodaj v celom vesmíre. Podľa mňa sa nahliadaním na vesmír dívame vlastne sami na seba. Rozmýšľame, či sme obyčajní alebo nie.

Sme vo vesmíre sami?

Dúfam, že nie. Reálne by ma to veľmi prekvapilo. Webbov vesmírny teleskop nedávno našiel na jednej planéte chemikáliu, ktorú u nás vyrába takmer iba planktón. Objav mimozemského života je možno blízko. 

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie