Počul si už o tom, že aj melóny môžu byť zdrojom salmonelózy? Je to tak! Nakrájané melóny alebo iné ovocie kúpené v obchodoch môže byť zdrojom nebezpečných črevných infekcií. Na čo si dať pozor a čo možno urobiť, aby si sa vyhol problémom pri príprave jedla?
Ľudia sa vo všeobecnosti najviac obávajú nákazy salmonelou z vajec. Áno, nie je to nič výnimočné, ale na druhej strane sa netreba obávať priemyselne vyrábanej majonézy, ktorá je jedným z najväčších strašiakov, pretože sa vyrába z pasterizovaných vajec. Na druhej strane, domáce výrobky sú z tohto hľadiska rizikové.
Najväčšie riziko nákazy
Podľa správ Štátneho zdravotného ústavu je najčastejším spôsobom nákazy salmonelózou verejné stravovanie (vo verejných, školských alebo závodných jedálňach, na táboroch) a rodinné oslavy, kde sú nositeľmi ochorenia najmä cukrárenské a lahôdkarské výrobky, domáce jedlá z vajec a v menšej miere ryby a hydina.
Ďalším neočakávaným zdrojom nákazy môže byť ovocie a zelenina kontaminované napríklad kontaktom s hydinovým mäsom alebo surovými vajcami. Staršie nedostatočne umyté dosky na krájanie, nôž alebo ruky. Týka sa to aj krájaných melónov, ktoré sú pravdepodobne jedným z najčastejšie predávaných krájaných produktov.
Odborníci upozorňujú, že bezpečné zaobchádzanie s potravinami je vždy veľmi dôležité, najmä v letných mesiacoch, keď vonkajšie teploty často presahujú 30 °C. Vtedy je veľmi ťažké uchovať potraviny, ktoré sa musia skladovať pri teplotách nižších ako 5 °C. Ľudia často zabúdajú, že aj symbol horúceho a slnečného leta – nakrájaný melón – sa musí uchovávať v chlade.
Melóny a salmonela
„V melónoch boli zistené nebezpečné baktérie rodu Salmonella a Shigella. Viacero prípadov vypuknutia salmonelózy bolo spojených s konzumáciou melónov, napríklad z obľúbených šalátových barov,“ uviedli odborníci.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)