fbpx

Saharskú púšť majú zasiahnuť rekordné úhrny zrážok. Meteorológ vysvetlil príčiny

Ilustračné foto. Zdroj: Freepik, tropicaltidbits.com

A podľa niektorých modelov by mohlo v nasledujúcich týždňoch spadnúť aj okolo päťsto percent obvyklého normálu, ktorý je ale, samozrejme, sám o sebe veľmi malý.

Čo je príčinou vzniku tejto skutočne výnimočnej situácie? Na jednej strane nezvyčajne severná poloha takzvanej intertropickej zóny konvergencie. S ňou spojené búrkové systémy preto vznikajú a putujú severnejšie ako obvykle a prinášajú viac zrážok do inokedy vyprahnutých oblastí v južnej polovici Sahary, najmä pásma Sahelu.

Tento posun je podľa vlani zverejnenej štúdie spojený s vplyvom nadpriemerne teplej vody v Atlantickom oceáne a v Stredomorí – ak sa tieto faktory spoločne stretnú, vedie to k výraznejšiemu posunu intertropickej zóny na sever a následne výdatnejším zrážkam.

Počas tohto leta boli Atlantik aj Stredozemné more mimoriadne teplé, s odchýlkami plus dva až štyri stupne, v prípade Stredozemného mora lokálne dokonca až okolo plus piatich stupňov Celzia. Hoci je vplyv nadpriemerne teplej vody najväčší v krajinách Sahelu, aj v ostatných častiach Sahary môže byť pomerne významný.

Pokiaľ vyjdú súčasné predpoklady a predpovede, dá sa očakávať, že sa tohtoročná dažďová epizóda nad Saharou zapíše do histórie ako najintenzívnejšia od roku 1994. Tá vtedy zasiahla predovšetkým západné oblasti púšte, kým v tomto roku by dažde mali skropiť podstatne rozsiahlejšie časti Sahary.

Historická reanalýza zrážok v oblasti Sahary od roku 1970 (porovnanie voči priemeru 1991 – 2020) ukazuje, že iba v roku 1994 nastala významnejšia epizóda s kladnými odchýlkami Zdroj: severe-weather.eu

Na druhej strane je potrebné podotknúť, že aj keď pôjde v danom regióne o mimoriadnu udalosť, nemožno na väčšine územia počítať s tým, že by to malo viesť k vzniku významnejších povodní.

Napriek tomu takto výrazná anomália môže znamenať potenciálne významnejšie narušenie globálneho správania atmosféry, ktoré sa môže prejaviť v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Na konkrétne dopady v iných častiach sveta si ale zatiaľ budeme musieť počkať.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie