fbpx

Saharskú púšť majú zasiahnuť rekordné úhrny zrážok. Meteorológ vysvetlil príčiny

Ilustračné foto. Zdroj: Freepik, tropicaltidbits.com

Sahara nebola vždy púšťou. Vplyvom kombinácie rôznych faktorov pred viac ako šiestimi tisíckami rokov išlo o región podstatne daždivejší – s jazerami, riekami a bujnou vegetáciou.

Keď sa povie Sahara, vybavia sa spravidla nekonečné piesočné duny najväčšej púšte sveta. Rôzne jej časti majú podstatne pestrejšiu podobu, ale základným rysom regiónu sú predovšetkým minimálne zrážky. Podľa predpovedí bude v ďalších týždňoch nad Saharou pršať výnimočne silno. Príčiny aj následky vysvetľuje meteorológ Michal Žák.

Príčinou suchého počasia je dominujúca rola pásu vysokého tlaku vzduchu, ktorý sa nad Saharou rozprestiera prakticky po celý rok, informuje ČT24. V tejto oblasti tlakovej výšky potom vplyvom dynamiky atmosféry vznikajú zostupné pohyby, ktoré vysušujú vzduch a zabraňujú vzniku oblačnosti a zrážok.

Sahara ale nebola púšťou vždy, vplyvom kombinácie rôznych faktorov pred viac ako šiestimi tisíckami rokov išlo o región podstatne daždivejší – s jazerami, riekami a bujnou vegetáciou.

V súčasnosti ale zhruba polovica púšte dostane za rok menej ako dvadsaťpäť litrov vody na meter štvorcový. Južné časti púšte občas ovplyvní intertropická zóna konvergencie (ide o pásmo búrkovej činnosti, ktoré sa presúva počas roka v rámci tropického pásma z južnej pologule na severnú a späť), ktorá tam prinesie viac vody.

Očakávané množstvo zrážok za týždeň do utorka 10. septembra Zdroj: tropicaltidbits.com

Avšak situácia, že by zrážky zasiahli väčšinu Sahary v rámci krátkej doby niekoľkých týždňov, je niečo, čo sa stáva maximálne raz za niekoľko rokov alebo aj dekádu.

A práve táto situácia teraz nastáva. Najmä západné a centrálne časti Sahary majú v nasledujúcich dňoch zasiahnuť (a čiastočne už zasiahli) početnejšie zrážky s úhrnmi miestami prekračujúcimi hranicu dvadsaťpäť milimetrov, výnimočne aj päťdesiat milimetrov. Miestami tak môže za desať až štrnásť dní spadnúť toľko vody, čo inokedy spadne za niekoľko rokov.

Nad centrálnymi oblasťami Sahary sa teraz v atmosfére nachádza viac ako päťnásobné množstvo zrážkovej vody v porovnaní s dlhodobým normálom. Tá síce spravidla celá neskondenzuje a nevypadne vo forme dažďa na zem, ide ale o situáciu úplne mimoriadnu – podľa niektorých údajov je pravdepodobnosť výskytu takého množstva vody v atmosfére nad Saharou raz za niekoľko stoviek rokov.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie