Šahanská travička: Na pohľad elegantná dáma, v skutočnosti nemilosrdná podvodníčka s cieľom zabíjať

Reklama
Terézia Gyönyörová a ilustračná fotografia. Zdroj: Archív TASR/Ondrej Hercegh, pixabay.com/socialneuron

Príbeh Teréz Gyönyör, bývalej bankovej riaditeľky zo Šiah, odhalil zarážajúcu sériu podvodov a pokusov o vraždu, pri ktorých zneužívala dôveru svojich obetí. Kriminalistický novinár Dávid Barak vo svojej knihe vykresľuje zložitý životný príbeh tejto ženy, ktorá sa napriek rešpektovanej pozícii v spoločnosti uchýlila k travičstvu a podvodom.

Od váženej riaditeľky k sériovej travičke

Portál Denník N vyspovedal Dávida Baraka, ktorý v knihe Halálgyönyör podrobne mapuje prípad Teréz Gyönyör. Táto bývalá riaditeľka banky v Šahách bola odsúdená na 25 rokov za päť pokusov o vraždu a desať podvodov. Ako vyšlo na povrch, Gyönyör systematicky zneužívala dôveru svojich známych, ktorým sľubovala bezpečné zhodnotenie peňazí. Keď však začali žiadať svoje peniaze späť, pokúsila sa ich otráviť jedom atropín.

„Pracovala vo finančnej sfére, bola riaditeľkou pobočky OTP Banky. V meste ju všetci poznali a vážili si ju, čo ma zaujalo najviac,“ uviedol Barak.

Tráviace schémy a nezodpovedané otázky

Podľa knihy sa Gyönyör pokúšala svoje obete otráviť počas spoločných stretnutí, často pri káve. Príznaky otravy – krvácanie do mozgu či závraty – viedli mnohých do nemocnice, no lekári neodhalili pravú príčinu. Napriek tomu, že dôkazy nakoniec odhalili pravdu, otázky zostávajú. „To je na celom príbehu to najťaživejšie a najzáhadnejšie. Kde sú peniaze, ktoré od ľudí vylákala? Nenašla sa stopa ani po jednom cente a ani počas vyšetrovania sa nepodarilo zistiť, kam sa to množstvo peňazí podelo. Máme len dohady,“ povedal Barak.

Obete boli najmä seniori

Najčastejšími obeťami boli seniori, ktorých dôveru Gyönyör zneužila. Po tom, čo získala prístup k ich financiám a majetku, mnohí skončili v nemocnici alebo v nedôstojných podmienkach v zariadení pre seniorov. Podľa Baraka tieto zariadenia fungovali často mimo kontrolných mechanizmov štátu, čo len prehĺbilo utrpenie obetí.

Ponaučenie z prípadu

Barak poukazuje na systémové zlyhania polície, zdravotníctva a sociálnych služieb, ktoré neodhalili trestnú činnosť včas. „V nijakom prípade nie je mojím cieľom vyvolávať v ľuďoch podozrievavosť, no najdôležitejšie ponaučenie je to, že každý musí dobre zvážiť, komu požičia peniaze. A ak už požičia, tak sa o tom musí zrodiť nejaký dokument. Ak dlžník hovorí, že peniaze do niečoho investuje, veriteľ sa musí presvedčiť o tom, že ich skutočne investoval,“ upozorňuje.

Príbeh Teréz Gyönyör je mrazivou pripomienkou toho, ako môže zneužitie dôvery viesť k tragédiám. Jeho odkazy presahujú hranice jednotlivca a kladú otázky o našej zodpovednosti, ale aj o stave spoločnosti a inštitúcií, ktoré nás majú chrániť.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na[javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie