Pri príprave na prvú hypotéku sa podľa Smoroňa netreba zameriavať len na samotnú žiadosť, respektíve jej vybavenie, ale uvedomiť si treba, že ide o dlhodobý záväzok.
„Príprava na hypotéku má začínať reálnym finančným plánom. Je potrebné zhodnotiť možnosti v kontexte potrieb, možného vývoja finančného i realitného trhu či potenciálnych rizík s dosahom na kvalitu života,“ poradil Smoroň.
Hypotéky registrujú tento rok postupné znižovanie úrokových sadzieb. Lavínu spustila Tatra Banka, ku ktorej sa postupne pridávajú aj ďalšie. Učinili tak aj Prima banka, ČSOB, v pondelok 26. augusta sa s upravenou úrokovou sadzbou prihlásila UniCredit bank. O deň na to prišla na rad aj menšia 365.bank, ktorá navyše klesla pod štvorpercentnú hranicu.
Napokon k znižovaniu úrokov pristúpila aj najväčšia slovenská banka – Slovenská sporiteľňa, ktorá eviduje najviac klientov. Od 1. septembra zlacnila všetky typy fixácií.
Kde sa zlacňovalo, tam sa naopak zdražovalo. Po štyroch kvartáloch pozvoľného zlacňovania medziročne opäť vzrástli ceny všetkých nehnuteľností o štyri percentá, informovali sme koncom augusta.
Oveľa drahšie ako pred rokom boli staršie byty a domy. Vyššie ceny nehnuteľností eviduje až sedem regiónov Slovenska, pokles cien sa zastabilizoval iba v Prešovskom kraji. Informoval o tom Štatistický úrad.
Najväčšiu dynamiku v zdražovaní cien nehnuteľností na úrovni 6 percent zaznamenali v troch krajoch, a to v Žilinskom kraji, Nitrianskom a Trenčianskom kraji.
Najmiernejší vzostup cien nehnuteľností určených na bývanie si pripísal Bratislavský kraj, a to 0,6 percenta, pričom ceny starších nehnuteľností medziročne vzrástli o 0,9 percenta, nové nehnuteľnosti dokonca ešte stále mierne klesali.
V dlhodobom porovnaní (v porovnaní s priemerom roka 2010 – bázický index) boli v 2. štvrťroku 2024 ceny nehnuteľností vyššie o 84,1 percenta.