Dnes už ukrajinskí pediatri nemusia odchádzať do Česka, ale po absolvovaní potrebných skúšok sa môžu zaradiť do špecializácie, prípadne požiadať o uznanie špecializácie.
Táto prekážka môže byť aj za nízkym počtom zdravotných sestier. S uznávaním ich vzdelania je to ešte komplikovanejšie. Dôvodom sú veľké odlišnosti medzi slovenským a ukrajinským vzdelávacím systémom budúcich sestier.
Mnohé ukrajinské sestry, ktoré doma pracovali na špecializovaných pozíciách, môžu u nás pracovať iba na pozícii praktická sestra – asistent.
Ukrajina síce už pred rokmi prijala európsky systém kreditov, ktorý je základným nástrojom Bolonského systému, no problémom je jeho aplikácia. Náš východný sused ho totiž začal používať aj na niektorých stredných školách a zdravotné sestry môžu získať špecializáciu aj takýmto spôsobom.
Bakalársky stupeň vzdelania, ktorý takto získajú, nekorešponduje s tým naším pre nižší počet hodín. Štát ešte vlani zjednodušil uznávanie vzdelania, no pre tento problém sa to podarí iba málokomu.
Väčšina ukrajinských zdravotných sestier okrem toho nemá ani ukrajinský variant bakalára a to znamená, že aj keď na Ukrajine roky vykonávali plnohodnotnú prácu zdravotnej sestry, u nás môžu pracovať iba na pozícii asistentiek.
Mzda na tejto pozícii je nižšia ako mzda špecializovanej zdravotnej sestry a práca v inom odbore tak môže byť pre ukrajinské sestry výhodnejšia.
Podľa oficiálnych údajov je na Slovensku viac ako 110-tisíc odídencov z Ukrajiny. To je obrovské číslo a zdá sa nepravdepodobné, že by medzi nimi bolo iba 42 zdravotných sestier.
Pravdepodobnejšie je, že nastavené pravidlá ich nedokázali do systému prilákať.