fbpx

S nedostatkom pediatrov pomáhajú lekári z Ukrajiny. Miesta pre nich sú stále voľné

Ilustračná fotografia. (Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa)

Veľký záujem nezaznamenali ani v Trenčianskej fakultnej nemocnici, kde túto možnosť využili dvaja lekári a jedna praktická sestra. „Po úspešnom absolvovaní skúšky u nás plnohodnotne zostal pracovať jeden lekár a jedna praktická sestra,“ hovorí pre Postoj hovorkyňa nemocnice Martina Holecová.

Predpokladajú, že dôvodom nízkeho záujmu bola zrejme jazyková bariéra.

Skúsenosti týchto dvoch nemocníc naznačujú, že záujem zo strany Ukrajincov nebol veľký. Alona Kurotova, ktorá vedie Medzinárodnú agentúru lekárov a pomáha ukrajinským zdravotníkom po príchode na Slovensko, však tvrdí, že tieto dva príklady nie sú celkom výpovedné „O lekárov je väčší záujem na východe,“ vysvetľuje.

K dispozícii sú oficiálne údaje ministerstva zdravotníctva o dočasnej odbornej stáži a podľa nich sa do programu zapojilo do 22. februára 2024 takmer tristo ľudí. Najviac bolo lekárov 153, potom nasledovali zubní lekári, ktorých bolo 85. Zdravotných sestier bolo iba 42.

Niektorým stážistom ešte zostáva nejaký čas, mnohým sa už 18-mesačná stáž skončila. Koľkým z nich sa podarilo zložiť aj následné potrebné skúšky, nie je známe.

Skúška je pre mnohých veľkou prekážkou. Na jednej strane je podľa Kurotovej problémom jej vysoká cena. Pre lekárov a zubárov je vo výške 500 eur, pre farmaceutov 650 a pre zdravotné sestry 200 eur.

„Vo väčšine prípadov ide o ženy, ktoré sú tu samy, majú nájmy, deti a nemôžu si to dovoliť,“ hovorí Alona Kurotova.

Druhým problémom je príprava na samotnú skúšku. Lekári ju majú k dispozícii, ale pre zdravotné sestry neexistuje. Nevedia teda, čo od skúšky očakávať. „Poznám zdravotníkov, ktorí sa neprihlásili na skúšku, pretože sa necítia pripravení,“ hovorí Kurotova.

Problém so vzdelaním

Ďalším veľkým problémom je uznávanie vzdelania. Ešte do vlaňajšej jari bolo napríklad pre ukrajinských pediatrov nemožné získať uznanie vzdelania, pretože doma študujú na pediatrickej, a nie lekárskej fakulte. To bola pre slovenskú byrokraciu neprekonateľná prekážka, nakoniec sa ju však podarilo vyriešiť.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie